Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grad krytykuje UOKiK: Analiza ma wady prawne

0
Podziel się:

Minister skarbu zdecydowanie broni koncepcji kupna Energi przez PGE.

Grad krytykuje UOKiK: Analiza ma wady prawne
(kprm.gov.pl)

Minister skarbu Aleksander Grad podkreśla, że UOKiK nie zna jeszcze uzasadnienia wniosku o zgodę na tę transakcję, którą ma złożyć Polska Grupa Energetyczna.

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel podkreśla, że stanowisko Urzędu dotyczące zakupu Energi przez PGE pozostaje niezmienne. _ - Ta transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym - wytwarzania, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, za co zapłacą użytkownicy końcowi _ - podkreśliła.

Szef resortu skarbu odpowiada, że _ każdy musi działać na podstawie prawa i w granicach prawa _. _ - Dzisiaj PGE nie złożyła wniosku do UOKiK. W związku z tym nie są znane warunki i uzasadnienie tego wniosku przez panią prezes. Nie wiem, na jakiej podstawie można formułować tego typu sądy _ - powiedział.

*PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych *o mocy około 3000 MW każda. Spółka chce włączyć w ten projekt Energę.

Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza, niezależne urzędy, jak UOKiK, trzeba chronić przed atakami polityków. Według niego, niezależność urzędów, nie tylko sądów, jest częścią nowoczesnej praworządności. - _ Próba podważenia nowoczesnej praworządności (...), to że się publicznie mówi, co szef niezależnego urzędu ma robić, albo czego ma nie robić, to daleko wykracza poza debatę publiczną _ - mówił Balcerowicz.

Odnosząc się do słów Balcerowicza, Grad ponownie podkreślił, że do UOKiK nie wpłynął jeszcze żaden wniosek ze strony PGE._ - To jest niewłaściwe zachowanie urzędnika państwowego, który, niepytany (...) krytykuje zdarzenie prywatyzacyjne, pośrednio _ - powiedział Grad.

_ - Polska Grupa Energetyczna chce w grudniu podpisać umowę kupna 84,19 proc. akcji Energi. Najpóźniej za trzy tygodnie PGE wyśle do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na taką transakcję _ - poinformował prezes PGE Tomasz Zadroga.

Po transakcji powstanie grupa zbilansowana pod względem produkcji energii i dystrybucji - uważa prezes PGE. Zadroga powiedział, że Energa pozostanie niezależną spółką, w której PGE będzie strategicznym właścicielem, ale jej akcje trafią na giełdę. Parafowana umowa nie określa, kiedy ma to nastąpić.

Zadroga powiedział, że PGE nie będzie kupowało już spółek energetycznych w Polsce, ale nie wyklucza zakupów na rynkach zagranicznych.

POWSTANIE ENERGETYCZNY GIGANT

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)