Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grad
27.04.2011 16:29

Grad nie szanuje państwowej własności?

W Sejmie trwa debata nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra skarbu. PiS zarzuca Gradowi m.in. złe prowadzenie prywatyzacji i niewłaściwy nadzór nad majątkiem państwowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja 19.10

Zaniedbywanie podstawowego obowiązku, jakim jest dbałość o mienie Skarbu Państwa, jest bezpośrednim powodem wniosku PiS o odwołanie ministra skarbu Aleksandra Grada - powiedział w Sejmie Dawid Jackiewicz (PiS).

W Sejmie trwa debata nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra skarbu. PiS zarzuca Gradowi m.in.złe prowadzenie prywatyzacji i niewłaściwy nadzór nad majątkiem państwowym.

_ - Jest jeden podstawowy powód, dla którego Prawo i Sprawiedliwość postanowiło złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu. Pan minister zapomniał, że jest ministrem Skarbu Państwa. Zachowuje się tak, jakby był ministrem do spraw prywatyzacji lub ministrem do spraw przekształceń własnościowych, który kontynuuje to, co najgorsze w polskich przekształceniach własnościowych na przestrzeni ostatnich 20 lat _ - powiedział Jackiewicz, uzasadniając wniosek PiS.

_ - Dla Polaków było i jest oczywiste, że właściciel prywatny jest co do zasady lepszy i efektywniejszy niż państwo _ - dodał poseł PiS. Powiedział, że przez kolejnych 20 lat zaufanie Polaków do prywatyzacji załamało się.

Jak podkreślił, _ prywatyzacja powinna oznaczać sprzedaż danej spółki, a nie sprzedaż rynku, zasobów naturalnych, klientów, którzy nie mają wyboru dostawcy usługi lub towaru _.

_ - Po drugie, powinna ona skutkować polepszeniem jakości dostarczanych towarów i usług i obniżeniem cen za nie. Po trzecie, nie jest prywatyzacją i nie zasługuje na taki termin sprzedaż przez państwo polskich spółek innym państwom bądź podmiotom przez nie kontrolowanym _ - powiedział.

Jackiewicz zaznaczył, że łamanie tych reguł i zaniedbywanie podstawowego obowiązku, jakim jest dbałość o mienie Skarbu Państwa, jest bezpośrednim powodem wniosku PiS o odwołanie ministra skarbu.

SLD bije w porozumienie z Eureko

_ - Aleksander Grad usankcjonował prywatyzację roku 2000, zrealizowaną przez ówczesnego premiera Jerzego Buzka, gdzie sprywatyzowano PZU za 3 mld zł. Podkreślam, za 3 mld zł. Dezinwestycja, która wynika z tego porozumienia podpisanego przez pana Aleksandra Grada, będzie kosztowała ok. 16-18 mld zł _ - mówił Ryszard Zbrzyzny, odwołując się do zawartej w 2009 r. ugody z Eureko w sprawie PZU.

Konflikt między Eureko a MSP trwał dekadę. Dotyczył realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu spółki i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela. Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji Eureko oszacowało na ok. 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek.

Podobnie jak wcześniej posłowie PiS, Zbrzyzny krytykował Grada za działania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. _ - Dywersyfikacja dostaw gazu poprzez gazoport w Świnoujściu to żadna dywersyfikacja. Umowa z Katarem opiewa na (...) 1,38 mld metrów sześciennych gazu każdego roku. Ja przypominam, że my zużywamy ok. 15 mld metrów sześciennych, a więc to nie jest nawet 10 proc. _ - mówił.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t83645.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;wciaz;jest;szansa;na;25;mld;zl;z;prywatyzacji,78,0,615758.html) Grad: wciąż jest szansa na 25 mld zł z prywatyzacji Resort skarbu do tej pory uzyskał 5,8 mld zł. Kolejne spółki idą pod młotek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t136521.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/money;pl;prezentuje;bilans;grada;33;miliardy;zlotych;w;trzy;lata,115,0,803955.html) Money.pl prezentuje bilans Grada. 33 miliardy złotych w trzy lata Minister Skarbu preferuje prywatyzację pozorowaną. Sprzedaje państwowym firmom, albo tak, by zarobić, ale nie tracić kontroli.
Tagi: grad, odwołanie, prywatyzacja, minister, rząd, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz