Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jsw
18.05.2011 10:51

Grad: Prywatyzacja JSW będzie sukcesem

Zgodnie z harmonogramem spółka powinna zadebiutować na giełdzie 30 czerwca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wprowadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) na giełdę będzie _ milowym krokiem _ także dla pozostałych spółek węglowych; projekt jest dobrze przygotowany zarówno w sferze społecznej, jak i biznesowej - uważa minister skarbu Aleksander Grad.

Podczas jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach minister powiedział, że kalendarz związany z upublicznieniem JSW jest realizowany i wprowadzenie spółki na giełdę stanie się faktem.

_ - Przyjęliśmy pewien kalendarz i konsekwentnie go realizujemy. Cieszę się, że prospekt jest już obrabiany przez Komisję Nadzoru Finansowego, że wszystkie prace postępują. Myślę, że to zakończy się sukcesem; to będzie też krok milowy dla pozostałych spółek z branży _ - powiedział Grad.

Zaznaczył, że wicepremier Waldemar Pawlak, który sprawuje funkcje właścicielskie wobec spółek węglowych, miał prawo mieć własną strategię w tej sprawie (wicepremier wstrzymywał zgodę na upublicznienie, czekając na porozumienie społeczne). Ważne jednak, że uzgodniony już w ubiegłym roku między resortami skarbu i gospodarki kalendarz jest realizowany.

_ - Sposób, w jaki upublicznienie JSW zostało przygotowane, zarówno w sferze społecznej, jak i biznesowej, jest optymalny i korzystny dla wszystkich - dla załogi, samej spółki, Skarbu Państwa i całej gospodarki _ - ocenił minister skarbu.

Jego zdaniem, w spółkach węglowych był dotąd opór przed upublicznieniem, który wprowadzenie JSW na giełdę pomoże przełamać. Jak mówił, środowisko górnicze często dążyło do utrzymania status quo, gdy chodzi o sprawy własnościowe w branży._ - Gdy obserwuję branżę górniczą, czasem odnoszę wrażenie, że większość z nich (jej przedstawicieli) jest tak bardzo za tym procesem (prywatyzacji), że aż jest mu przeciwna _ - powiedział minister.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t83729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;pisze;listy;do;gornikow;z;jsw,3,0,823043.html) Grad pisze listy do górników z JSW
Według Grada, obecnie jest dobry moment na wprowadzenie JSW na giełdę. Ocenił, że firma jest w dużym stopniu - jak mówił - _ zoptymalizowana _, choć ma także problemy, dotyczące m.in. wielkości wydobycia węgla czy kwestii efektywnościowych.

Minister uważa, że nie byłoby upublicznienia JSW, gdyby wcześniej nie udało się z powodzeniem przeprowadzić prywatyzacji kopalni _ Bogdanka . Jego zdaniem, wobec wielu narzekań branży górniczej, że _ politycy przeszkadzają _ węglowym firmom, nie ma nic lepszego, jak ich upublicznienie i poddanie rygorom spółek publicznych. - Naszym głównym celem jest, żeby JSW stała się spółką publiczną; żeby weszła na nowe tory swojego rozwoju _ - podkreślił minister.

Zgodnie z harmonogramem, JSW powinna zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. We wtorek prezes spółki Jarosław Zagórowski ocenił, że termin debiutu może przesunąć się maksymalnie o tydzień. Podkreślił, że oferta akcji spółki zostanie przeprowadzona w czerwcu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;ta;oferta;odbije;sie;echem;na;swiecie,154,0,802458.html) Grad: Ta oferta odbije się echem na świecie 30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t138888.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/debiut;jsw;opozni;sie;najwyzej;o;tydzien,237,0,830957.html) "Debiut JSW opóźni się najwyżej o tydzień" Debiut giełdowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który jest zaplanowany na 30 czerwca, może opóźnić się najwyżej o tydzień - oświadczył prezes spółki Jarosław Zagórowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;jsw;mozliwa;w;czerwcu,147,0,823187.html) Prywatyzacja JSW możliwa w czerwcu Pracownicy JSW, którzy żądają podwyżek i nie zgadzają się na prywatyzację spółki od dziś prowadzą strajk włoski.
Tagi: jsw, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz