Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grad spokojny: Będzie 25 mld zł z prywatyzacji

0
Podziel się

W tym roku rząd zamierza sprzedać m.in. pakiety akcji Lotosu i PGE.

Grad spokojny: Będzie 25 mld zł z prywatyzacji
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEqnDvUB

_ - O realizację planu wynoszącego 25 mld zł przychodów w 2010 r. można być spokojnym _ - podkreśla minister skarbu Aleksander Grad.

_ - Stuprocentowych gwarancji nigdy nie można dać, ale patrząc, na to, jak jesteśmy gotowi, co będziemy w tym roku prywatyzować i w jakich sektorach, to jestem spokojny o te 25 mld zł _ - powiedział Grad w _ TVN CNBC Biznes. _

Wśród tegorocznych planów minister wymienił: Polską Grupę Energetyczną (PGE)
, Tauron Polską Energię, Eneę, Bogdankę, a także PZU oraz GPW.

bEqnDvUD

Grad przedstawił też ostateczne dane dotyczące przychodów z prywatyzacji za 2009 rok. _ Jest dokładnie 6,97 mld zł - to jest memoriałowo, czyli tyle zawarto umów. Gotówkowo - czyli to, co wpłynęło do końca roku - to jest kwota ponad 6,5 mld zł _ - powiedział minister.

Minister podkreślił, że dochody budżetu z tytuły dywidend ze spółek z udziałem Skarbu Państwa wyniosły w ub. r. 7,8 mld zł W poniedziałek (11 stycznia) wpłynęło dalsze ponad pół miliarda złotych z dywidendy z GPW.

Lotos: Inwestorzy chcą więcej

Resort Skarbu Państwa wciąż prowadzi rozmowy z inwestorami branżowymi, zainteresowanymi pakietem akcji Grupy Lotos, ponieważ część z nich jest zainteresowana pakietem większym niż oferowane 13,5 proc.

Obecnie Skarb Państwa ma 63,97 proc. akcji Lotosu.

bEqnDvUJ

Minister przyznał, że w przyszłości możliwe będzie zejście przez Skarb Państwa poniżej poziomu 50 proc. zaangażowania w spółce. _ - Nie wychodzę z założenia, że w Lotosie Skarb Państwa musi mieć zawsze ponad 50 _ proc._ . Widzę Lotos również jako prywatną spółkę w przyszłości _ - powiedział Grad.

Inwestorem strategicznym dla Lotosu nie będzie jednak PKN Orlen. _ - Co jakiś czas taki projekt pojawia się w mediach. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem realizacji takiego projektu i nie sądzę, aby tak było _ - powiedział minister.

PGE: Kolejne 20 proc. akcji na sprzedaż

Kolejną firmą, którą chce sprywatyzować rząd jest Polska Grupa Energetyczna,która pod koniec 2009 r. zadebiutowała na GPW.-_ Zobaczymy, jaka będzie chłonność rynku, jak rynek będzie gotowy na tę dużą transakcję, bo możemy sprzedać blisko 20 _ proc._ akcji PGE. Gdyby była duża chłonność rynku i gdyby rynek pokazywał, że możemy dobrze to uplasować, to jestem skłonny sprzedać w ciągu tego roku całe 20 _ proc. - powiedział Grad.

Obecnie Skarb Państwa ma 85 proc. udziałów w PGE._ - Tutaj nie mówimy o inwestorze branżowym, będą inwestorzy finansowi _ - podkreślił minister.

bEqnDvUK
bEqnDvVe
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)