Notowania

grand press
11.12.2014 22:36

Grand Press 2014 rozdane. Wśród nominowanych dziennikarz MenStream.pl

Wybrano media 25-lecia. Wyróżniono też materiały dziennikarskie w ośmiu kategoriach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Piotr Andrusieczko otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2014. Przyznano także nagrody Grand Press za materiały dziennikarskie w ośmiu kategoriach. Nagrodzono m.in. dziennikarzy _ Wprost _ za materiał _ Afera podsłuchowa _. Przemysław Ciszak *- dziennikarz Money.pl i MenStream.pl nominowany był do nagrody w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne za artykuł o wirusie eboli. *

Tytuł Dziennikarza Roku 2014 Andrusieczko otrzymał _ za relacje z Ukrainy, rzetelne i pokazujące wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada z różnych punktów widzenia; za profesjonalizm, wiedzę i odwagę; za relacje z miejsc, gdzie nie każdy może albo chce dotrzeć _.

_ Jutro już będę na Ukrainie, więc będę pisał znowu _ - powiedział zaskoczony nagrodą Andrusieczko podczas gali w Warszawie. Podziękował też redakcji zagranicznej _ Gazety Wyborczej _ za okazane mu zaufanie, a także redakcji _ Nowej Europy Wschodniej _, z którą współpracuje. _ To najlepsze czasopismo w Polsce, które pisze o Wschodzie _ - podkreślił laureat, który podziękował także innym dziennikarzom relacjonującym razem z nim wydarzenia na Ukrainie.

Nagroda Dziennikarz Roku uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych branżowych nagród w świecie polskich mediów. Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. W tym roku zwycięzca został wyłoniony w wyniku głosowania 72 redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

Dziennikarz Roku otrzymał statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro.

W finałowej piątce najlepszych znaleźli się Paweł Wilkowicz, Magdalena Rigamonti, Paweł Reszka i Tomasz Sekielski.

W kategorii news nagrodę Grand Press otrzymał zespół _ Wprost _ za materiał _ Afera podsłuchowa _. Jury nagrodziło Agnieszkę Burzyńską, Piotra Nisztora, Joannę Apelską, Cezarego Bielakowskiego, Grzegorza Sadowskiego, Michała Majewskiego i Sylwestra Latkowskiego za materiał, w którym _ ujawniono, że w Warszawie przez wiele miesięcy nielegalnie nagrywano rozmowy wysokich urzędników, w tym szefa MSW, polityków i biznesmenów _.

W głosowaniu jurorzy byli podzieleni, część z nich zgłosiło _ votum separatum _, ponieważ uznali, że materiał _ Wprost _ _ nie spełnia elementarnych standardów dziennikarstwa _.

W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodę otrzymali Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk ("Superwizjer", TVN) oraz Janek Kroupa (Cesky Rozhlas Radiożurnal) za materiał _ Jak zorganizowaliśmy przemyt broni dla prorosyjskich separatystów _, w którym dziennikarze ujawnili, jak działa nielegalny międzynarodowy handel bronią.

W kategorii publicystyka nagrodę za artykuł _ Serdecznie witamy w Auschwitz _ otrzymała Elżbieta Sidi z _ Gazety Wyborczej _. W tekście nagrodzona autorka wykazuje, że coroczne wycieczki młodych Izraelczyków do Polski mają w programie wyłącznie miejsca straceń. _ Dlatego po tygodniowym pobycie młodzi Żydzi nic o prawdziwej Polsce nie wiedzą, mając nas wszystkich za antysemitów _ - podali organizatorzy konkursu.

Jury konkursu przyznało nagrodę za reportaż prasowy _ Głupia sprawa _ Anny Śmigulec ("Gazeta Wyborcza - Duży Format") - tekst _ o niesłusznie skazanym za zabójstwo Czesławie Kowalczyku, który przesiedział 12 lat w więzieniu, tracąc nie tylko najlepsze lata swojego życia, ale też miłość jedynego syna _.

_ Nieidealna piosenka _ to tytuł reportaż radiowego, za który Grand Press otrzymała Anna Dudzińska (Polskie Radio Katowice). Reportaż opowiada o Łukaszu - dziecku porzuconym przez matkę, wychowywanym przez babcię, a potem oddanym do domu dziecka - który poprzez hip-hop próbuje zrozumieć sens swojego życia. Na początku grudnia za tę pracę Dudzińska została także laureatką IV edycji nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

W kategorii reportaż telewizyjny zwyciężył Tomasz Sekielski ("Po prostu", TVP 1) za materiał _ Zabójcy marzeń _ o ofiarach ukraińskiego Majdanu - _ zwykłych ludziach, którzy wykazali się niezwykłym patriotyzmem _.

W ocenie jury konkursu najlepszy wywiad w 2014 r. przeprowadził Grzegorz Sroczyński z prof. Marcinem Królem m.in. o winie inteligencji i rządzących wobec słabszych grup społecznych. Wywiad ukazał się w _ Gazecie Wyborczej _ pt. _ Byliśmy głupi _.

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzono _ Zakładanie twarzy _ - tekst Dariusza Kortki i Judyty Watoły ("Gazeta Wyborcza - Duży Format") o historii przeszczepów twarzy na świecie, przeszkodach medycznych i konsekwencjach moralnych takich operacji.

Podczas gali po raz pierwszy wręczono nagrodę Grand Press Economy, którą otrzymał Maciej Samcik z _ Gazety Wyborczej _, którego jury określiło jako _ specjalistę od finansów osobistych, któremu swój majątek powierzyłoby wielu Polaków, gdyby tylko zajął się prywatnym doradztwem inwestycyjnym _. Nagroda ta jest przyznawana dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów.

Wśród nominowanych do Grand Press Economy był dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Bartek Godusławski. _ Bartek Godusławski (PAP Biznes), specjalista od tematów związanych z finansami publicznymi, makroekonomią i rynkami walut zdobywa newsy, które doceniają profesjonalni uczestnicy rynków finansowych _ - podali organizatorzy.

Grand Press Digital za wykazanie się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej otrzymała redakcja _ Dziennika Zachodniego _.

Z okazji jubileuszu czerwcowych wyborów 1989 roku _ Press _ przyznał także nagrody Media 25-lecia. Otrzymały je cztery redakcje, które - w ocenie _ Press _ - wniosły _ największy wkład w rozwój wolnych mediów i stały się kuźniami profesjonalnego dziennikarstwa _. Laureaci to: dziennik _ Gazeta Wyborcza _, radio RMF FM, telewizja TVN oraz w kategorii internet - Onet.

Redaktor naczelny _ Press _ Andrzej Skworz podkreślił, że nagroda Media 25-lecia w ćwierćwiecze wolnego słowa w Polsce jest symbolicznym podsumowaniem tego, co udało się zrobić w polskim dziennikarstwie. Zwrócił uwagę, że powoli z zawodu odchodzi pierwsza generacja ludzi, którzy tworzyli wolne media w Polsce po upadku komunizmu, a nagroda Media 25-lecia jest formą podziękowania dla tych, którzy budowali podwaliny pod wolne media.

Miesięcznik _ Press _ organizuje konkurs Grand Press od 1997 r. W jury zasiadają przedstawiciele polskich wydawnictw prasowych, stacji telewizyjnych i radiowych. Przyznając nagrody, kierują się takimi kryteriami jak wybitne walory warsztatowe, znaczenie materiału dla opinii publicznej, ciekawy, indywidualny charakter materiału, zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa.

Tagi: grand press, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz