Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Graś: Obiecywaliśmy jak był cud. Teraz jest kryzys

0
Podziel się:

Drogi wybudujemy, a większy VAT to ratowanie budżetu.

Graś: Obiecywaliśmy jak był cud. Teraz jest kryzys
(Tomasz Brankiewicz)

Money.pl: Rząd znacznie ograniczy liczbę inwestycji drogowych w najbliższych kilku latach. To chyba wbrew temu co zapowiadała Platforma Obywatelska idąc do wyborów w 2007 r. Wtedy obiecywano wyborcom m.in. budowę ponad półtora tysiąca kilometrów autostrad i blisko 5 tys. kilometrów dróg.

Paweł Graś (PO), rzecznik rządu: Rząd nie będzie wycofywał się z niczego, tylko niektóre inwestycje, głównie te, które i tak nie miały szans na rozpoczęcie w przyszłym roku zostaną przesunięte w czasie. Wiadomo jaką mamy sytuację europejską związaną z kryzysem finansów wielu państw, wiadomo jaką mamy sytuację z deficytem. W związku z tym musimy pieniędzmi tak gospodarować, żeby z jednej strony w tę pułapkę deficytu i progów deficytowych nie wpaść, a z drugiej strony, żeby wydawać tylko tyle, ile rzeczywiście państwo jest w stanie na inwestycje przeznaczyć.

Te najbardziej zaawansowane inwestycje będą w dalszym ciągu kontynuowane. Do ostatniej chwili będą trwały dyskusje, które zadania trafią na listę rezerwową. To jednak oznacza przesunięcie w czasie, a nie pożegnanie się z nimi na stałe.

Przypomnę, że jak szliśmy do wyborów mieliśmy niemal cud gospodarczy nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Ta sytuacja w pierwszym roku rządów Platformy bardzo poważnie się zmieniła. Dlatego odpowiedzialny rząd musiał zająć się nie realizacją obietnic, ale tym żeby Polska suchą nogą przeszła przez ten kryzys, w który wpadły praktycznie wszystkie państwa europejskie. Oczywiście za cenę rezygnacji, czy przesunięcia w czasie niektórych obietnic wyborczych.

Dla wielu Polaków bulwersującą sprawą są przymiarki do zmiany zasad funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych - w tym cięcia kwot przekazywanych funduszom w zamian za odprowadzanie większych składek do ZUS. Czy rząd zamierza wprowadzić taki wariant, jak na Węgrzech, gdzie doszło do likwidacji obowiązkowego drugiego filara?

My w przeciwieństwie do rządu węgierskiego prowadzimy na ten temat otwarta debatę. Szkoda, że nie bardzo jest z kim rozmawiać, bo dyskusja głównie toczy się między ministrami.

No właśnie różni ministrowie mają różne pomysły na rozwiązanie tej sprawy i jeszcze w dodatku zmieniają dość często zdanie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t126523.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ulgowe;traktowanie;ofe;tusk;zadowolony,21,0,738837.html) Ulgowe traktowanie OFE. Tusk zadowolony
Wypowiadają się jeszcze eksperci, ale milczy opozycja. A to jest sprawa w której aż chciałoby się posłuchać, co opozycja ma do powiedzenia. Rozpoczęliśmy z pełną świadomością otwartą i szczerą dyskusję na ten temat i do końca roku ostateczne decyzje w tej sprawie powinny być podjęte. Priorytet rządu w tej sprawie jest jeden - zapewnienie maksymalnych emerytur przyszłym emerytom. Na tym się koncentrujemy i będziemy skłaniać towarzystwa emerytalne do większych oszczędności i efektywności.

Likwidacja OFE jest jednak mało prawdopodobna, ale ostateczne słowo w tej kwestii będzie miał premier i ostateczny kształt rynku OFE przedstawi opinii publicznej jeszcze w tym roku albo zaraz na początku przyszłego.

PO zapowiadała jesienią ofensywę legislacyjną. Wciąż większość z ustaw wprowadzonych do Sejmu, w tym te *z pakietu zdrowotnego - *szczególnie istotne dla obywateli, pozostają nie uchwalone.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t22022.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/klopotek;ustawowej;ofensywy;nie;bedzie,222,0,657886.html) Kłopotek: Ustawowej ofensywy nie będzie
Rząd swoją robotę właściwie wykonał - do końca roku do Sejmu trafiło ponad 60 ustaw z czego część w ramach _ pakietu ofensywnego _. Co do ustaw zdrowotnych to prace nad nimi nie tyle utknęły, co trwają w komisjach. Uwzględniając głosy środowiska, głosy opinii publicznej zdecydowaliśmy się na publiczne wysłuchania, debaty. Wszystko po to, żeby prowadzić to przy otwartej kurtynie i wykorzystywać debatę do przekonywania Polaków do naszych rozwiązań.

Sprawdzałem jaki jest stan zaawansowania poszczególnych ustaw i pakietów. Zgodnie z zapewnieniami szefów komisji, które rozpatrują projekty - najpóźniej prace parlamentarne, zarówno w Sejmie jak i w Senacie, a więc cały proces legislacyjny zakończy się do marca przyszłego roku.

Niektóre ustawy z pakietu uda się uchwalić szybciej, nawet na następnym posiedzeniu Sejmu.

PO idąc do wyborów miała swoim programie zapowiedź wprowadzenia podatku liniowego. Jak na razie żadne działania rządu nie zmierzają w tym kierunku.

Wprowadzenie podatku liniowego jest zależne od tego jaka będzie sytuacja w Europie i na świecie. Będziemy robić wszystko, żeby podobnie jak w latach ubiegłych proponować takie rozwiązania, które przede wszystkim ratują Polskę i finanse Polaków przed kryzysem. Natomiast de facto podatek liniowy w Polsce już mamy, ponieważ wyższa stawka podatkowa PIT dotyczy tak naprawdę tylko kilku procent obywateli, a większość jest objęta niższą stawką.

Można jednak odnieść wrażenie, że polityka rządu jest odwrotna w stosunku do deklaracji przedwyborczych. Przybywa obciążeń fiskalnych, takich choćby jak wyższy VAT, czy w stosunku do przedsiębiorców zabieranie ulg na auta z kratką.

Ustawa o VAT to jest sposób na ratowanie budżetu w sposób najmniej bolesny dla obywateli. Długo szukaliśmy różnych rozwiązań. Wśród ekspertów pojawiały się głównie propozycje cięć ulg, a cięcie ulg to nic innego jak zabieranie pieniędzy tym, którzy ich najbardziej potrzebują. Bo to są ulgi na dzieci, z których korzystają najubożsi. Wybraliśmy więc jednoprocentowa podwyżkę VAT-u, a na niektóre artykuły, przypomnę takie, które są najczęściej kupowane przez najuboższych, czyli na żywność nieprzetworzoną - obniżono VAT.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t100208.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/prezydencki;prezent;na;swieta;znikaja;ulgi;na;paliwo,84,0,742484.html) Prezydencki prezent na święta. Znikają ulgi na paliwo
Co do aut z kratką można polemizować, ale tę sytuację należało raz na zawsze rozwiązać. Najważniejsze, żeby przedsiębiorca miał pewność, co może, a czego nie może, co jest samochodem dostawczym, a co nim nie jest, co jest używane w biznesie, a co do celów prywatnych. Żeby miał jasność przepisów, żeby nie dawać urzędom i urzędnikom pola do interpretacji. I w tym kierunku poszło rozwiązania zaproponowane przez rząd.

Poza tym dla przedsiębiorców wprowadzono także szereg udogodnień, więc nie jest tak, że rząd nie dba o nich. Warto choćby przypomnieć co zostało przyjęte w kwestii kontroli skarbowych, czyli ich ograniczenie i ucywilizowanie, czy ustawy z pakietu deregulacyjnego.

Premier swego czasu zapowiedział, że będzie uczestniczył w posiedzeniach Sejmu. Faktycznie był na wszystkich?

Od chwili zapowiedzi premier był każdego dnia, z wyjątkiem sytuacji, gdy jechał do Brukseli na radę europejską. To była sytuacja wyjątkowa i wtedy musieliśmy przesuwać termin głosowania nad budżetem, żeby premier był na nim obecny. Więc z tej obietnicy premier solidnie się wywiązał.

Czy w przyszłym roku będzie podobnie? Czy premier nadal będzie przychodził do Sejmu?

Zobaczymy. Na pewno rząd będzie miał dużo pracy, a premier będzie zachęcał parlament również do wytężonej pracy w przedwyborczym okresie.

To będzie zależało od bieżącej sytuacji. Wtedy, gdy jego obecność może przyspieszyć prace, lub służyć wyjaśnieniu stanowiska rządu czy wytłumaczeniu - będzie do dyspozycji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/eksperci;gus;wzywaja;do;likwidacji;ofe,254,0,737278.html) Eksperci GUS wzywają do likwidacji OFE Ich zdaniem przekazywanie składek do funduszy pogrąża budżet i szkodzi gospodarce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t99255.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/prezydent;podpisal;podwyzka;cen;juz;pewna,152,0,743832.html) Prezydent podpisał, podwyżka cen już pewna Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Wprowadza podwyżkę VAT i cięcie wydatków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t125137.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/arlukowicz;rzad;za;wszelka;cene;chce;prywatyzowac;szpitale,88,0,733016.html) Arłukowicz: Rząd za wszelką cenę chce prywatyzować szpitale Minister Ewa Kopacz nie ma pomysłu na reformę.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)