Notowania

kryzys w grecji
11.11.2012 08:58

Grecja: 3 proc. ankietowanych wierzy krajowym politykom

Aż dwie trzecie obywateli spodziewa się, że sytuacja w kraju jeszcze się pogorszy. Tymczasem poparcie dla opozycji rośnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

3 proc. greckich respondentów wierzy rodzimym politykom, a ponad dwie trzecie spodziewa się, że w najbliższych latach sytuacja w kraju jeszcze się pogorszy - wynika z sondażu ośrodka Kapa Research. Dalej rośnie też poparcie dla opozycji, a słabnie - dla rządzącej koalicji.

Jak pokazuje sondaż, rośnie społeczne poparcie dla partii opozycyjnych z obu stron sceny politycznej. Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA) stałaby się najsilniejszym ugrupowaniem w parlamencie z poparciem 23,1 proc. wyborców (w czerwcu 20,7 proc.). Z kolei radykalnie prawicowy Złoty Świt mógłby liczyć na 10,4 proc. głosów (w czerwcu 7,5 proc.).

Wzrost notowań partii opozycyjnych odbywa się kosztem współrządzącej, konserwatywnej Nowej Demokracji (ND) - poparcie dla niej spadło z 23,6 proc. w czerwcu do 20,6 proc. obecnie.

Z opublikowanego w piątek badania wynika również, że zaledwie 3 procent badanych wierzy greckim politykom, a dwie trzecie negatywnie ocenia zarówno rząd, jak i SYRIZĘ, obecnie najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne. Z drugiej strony zdaniem większości ankietowanych rząd powinien dostać więcej czasu na rozwiązanie problemów kraju.

Dwie trzecie respondentów jest ponadto przekonanych, że sytuacja w kraju w najbliższych latach ulegnie pogorszeniu. W Grecji, gdzie bezrobocie wynosi obecnie rekordowe 25,4 proc. (dwukrotność średniej unijnej), największym zmartwieniem pozostaje zdobycie lub utrzymanie pracy oraz strach przed jej utratą.

W środę parlament poparł plan radykalnych oszczędności budżetowych na sumę 13,5 mld euro w latach 2013-2014, a w nocy z niedzieli na poniedziałek odbędzie się z kolei głosowanie nad projektem budżetu na 2013 rok.

Od tych decyzji pożyczkodawcy Grecji (UE i MFW) uzależniają wypłatę pomocy finansowej. O odblokowaniu kolejnej transzy pakietu mają rozmawiać ministrowie finansów strefy euro już jutro.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostra krytyka premiera Grecji. "Naiwność i brak kompetencji" Człowiek, który wprowadził Grecję do strefy euro, komentuje problemy kraju.
Ważą sie losy Grecji. Stawką jest 31 mld euro W Atenach nie ustają protesty. Kluczowe będzie przyjęcie ustawy budżetowej na 2013 rok.
Pomoc dla Grecji w zawieszeniu. Powód? Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble nie spodziewa się szybkiej decyzji strefy euro w sprawie odblokowania kolejnej transzy międzynarodowej pomocy finansowej dla zagrożonej niewypłacalnością Grecji.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz