Notowania

mfw
30.04.2010 09:43

Grecja "bardzo blisko" porozumienia z UE i MFW

Negocjacje mają określić reformy i cięcia w Grecji do 2012 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Jest _ bardzo blisko _ porozumienia między rządem w Atenach a Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie przyznania pomocy finansowej dla przeżywającej kryzys Grecji.

Decyzja ma zostać ogłoszona do niedzieli - poinformowały te źródła, na które powołuje się agencja AFP.

Chodzi o negocjacje prowadzone od ubiegłego tygodnia w Atenach przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, MFW oraz Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Mają one określić dodatkowe reformy i cięcia do roku 2012, do jakich Grecja musi się zobowiązać w zamian za pomoc finansową.

Pomoc ze strony strefy euro dla Grecji na ten rok ma wynieść 30 mld euro, w następnych latach - nie wiadomo. Dalsze 15 mld przekazałby MFW, co razem daje 45 mld euro kredytów pomocowych.

Nie będąc już w stanie finansować swojego zadłużenia na rynkach, Grecja poprosiła w miniony piątek UE i MFW o wsparcie finansowe. Ateny podkreślają, że pomoc powinny uzyskać nie później niż 19 maja, gdy staną się wymagalne obligacje, których wykup będzie kosztował 9 mld euro. Jeśli zabraknie na to pieniędzy, kraj utraci wypłacalność.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Brytyjskie banki mogą stracić w Grecji miliardy dolarów ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brytyjskie;banki;moga;stracic;w;grecji;miliardy;dolarow,120,0,615032.html )
* [ Klaus zna winnych: Euro wpędziło Grecję w kłopoty ]( http://news.money.pl/artykul/klaus;zna;winnych;euro;wpedzilo;grecje;w;klopoty,127,0,614783.html )
* **[ **Niemcy nie wierzą, że Grecja spłaci długi** ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;nie;wierza;ze;grecja;splaci;dlugi,57,0,615481.html )**
Tagi: mfw, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz