Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja: Lider Syrizy wyklucza udział w koalicji

0
Podziel się:

- Odwołanie pożyczek finansowych udzielanych Grecji na obecnych warunkach jest jedyną właściwą akcją. Od dziś wrócimy do walki, aby osiągnąć ten cel.

Grecja: Lider Syrizy wyklucza udział w koalicji
(PAP/EPA)

Aleksis Cipras (na zdj.), przywódca ultralewicowej Syrizy, która wg prognoz zajęła 2. miejsce we wczorajszych wyborach, powiedział, że jego partia nie weźmie udziału w koalicji, którą będzie się starał stworzyć lider zwycięskiej konserwatywnej Nowej Demokracji Antonis Samaras.

_ - Odwołanie pożyczek finansowych udzielanych Grecji na obecnych warunkach jest jedyną właściwą akcją. Od dziś wrócimy do walki, aby osiągnąć ten cel _ - oświadczył Cipras.

Zdaniem Tanosa Dokosa z ateńskiego think tanku ELIAMEP może to oznaczać, że Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA) szykuje się do aktywnej opozycji._ - Nowy premier może mieć trudne zadanie przekonania ludzi, że nie powinni znowu wyjść na ulice, i jedyny sposób, żeby to osiągnąć, to nie puste obietnice, ale stworzenie nowych, licznych miejsc pracy _ - powiedział Dokos.

Dlatego ogromnie ważnym wezwaniem dla Samarasa będzie stworzenie koalicji zdolnej przeprowadzić reformy strukturalne, tak potrzebne do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w Grecji. W skład tego rządu najprawdopodobniej wejdzie socjalistyczny PASOK, a także Demokratyczna Lewica.

_ - Jeśli faktycznie Wenizelos (przywódca PASOK) zmienił zdanie i zgodzi się na wejście do koalicji z ND, prawdopodobnie będziemy mieli rząd złożony z tych dwóch partii i być może także Demokratycznej Lewicy, co w rezultacie da nam około 180 miejsc w parlamencie. Pewnie będzie trochę dyskusji nad wyborem premiera, no i oczywiście kohabitacja tych trzech partii może być niełatwa, bo się nie we wszystkim zgadzają, ale przynajmniej będą mogli podejmować decyzje _ - mówi Dokos.

Ewangelos Wenizelos, który zaraz po ogłoszeniu pierwszych wyników oświadczył, że zgodzi się tylko na uczestnictwo w rządzie, w którego skład wejdzie SYRIZA, powiedział później, że zmienił zdanie i ogłosi swoją decyzję właśnie dzisiaj.

Dokos uważa, że to, iż SYRIZA będzie w opozycji, nie oznacza jeszcze, że nowy rząd od początku jest skazany na klęskę.

_ - SYRIZA na pewno będzie dynamiczną opozycją ale, jak wiadomo, jest to koalicja kilku partii, więc w zależności od sprawy prawdopodobnie niektóre z nich będą protestowały bardziej, a inne mniej. Dużo też będzie zależało od nowego rządu i od tego, jakiego rodzaju zmiany będzie on wprowadzał _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Grecji. Merkel liczy na szybki rząd Niemiecka kanclerz wyraziła nadzieję, że przyszły rząd w Atenach dotrzyma swych europejskich zobowiązań.
Grecja zostanie w strefie euro? Chcą dyskusji - _ Przyjmujemy do wiadomości rezultaty wyborów w Grecji i podtrzymujemy gotowość do dyskusji z nowym rządem na temat sposobu pomocy Grecji _ - głosi oświadczenie Funduszu.
Unia powinna zatrzymać Grecję w strefie! Nikt nie jest zainteresowany rozpadem strefy euro - ocenia ekonomista Ryszard Petru.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)