Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja w pętli długu, MFW może zwiększyć pomoc

0
Podziel się:

Kraj potrzebuje pomocy do 19 maja. Ostrzega, że potem czeka go bankructwo.

Grecja w pętli długu, MFW może zwiększyć pomoc
(PAP/EPA)

Aktualizacja: 15.05

- _ Nie ma mowy o restrukturyzacji długu Grecji _ - podkreśla przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. *Ale ruszają kredyty. *Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce uruchomić dodatkową pomoc finansową dla Grecji w postaci 10 miliardów euro - pisze brytyjski dziennik _ Financial Times _.

Van Rompuy pptwierdził równocześnie, że szczyt eurogrupy _ na szczeblu szefów państw i rządów _ dotyczący kryzysu gospodarczego w Grecji _ odbędzie się około 10 maja _ w Brukseli. Podobny szczyt odbył się na jesieni 2008 roku w Paryżu w sprawie światowego kryzysu finansowego.

Negocjacje między Grecją a Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i MFW są prowadzone i _ są na dobrej drodze. - Lecz nie ma mowy o restrukturyzacji długu _ - powiedział Van Rompuy. Przyłączył się tym samym do opinii, wyrażanej w ostatnich dniach przez wielu przedstawicieli unijnych.

_ - Na podstawie raportu, który zostanie ukończony w ciągu najbliższych dni, szefowie państw i rządów zdecydują o przekazaniu Grecji pomocy _ - sprecyzował przewodniczący Rady Europejskiej.

Nie będąc już w stanie finansować swojego zadłużenia na rynkach,Grecja poprosiła w piątek UE i MFW o wsparcie finansowe. Ateny podkreślają, że pomoc powinny uzyskać je nie później niż 19 maja, gdy staną się wymagalne obligacje, których wykup będzie kosztował 9 mld euro. Jeśli zabraknie na to pieniędzy, kraj utraci wypłacalność.

Spośród 30 mld euro, które UE zamierza w tym roku udostępnić Grecji, na Niemcy ma przypaść do 8,4 mld. Dalsze 15 mld deklarował MFW, co razem dawało 45 mld euro kredytów pomocowych. Jeśli jednak Fundusz spełni ostatnią deklarację, to da 25 miliardów, a wtedy Grecy dostaną 55 mld euro.

Od dziś rząd Grecji rozmawia w Atenach z przedstawicielami KE, EBC i MFW o dodatkowych reformach i cięciach, do jakich musi się zobowiązać w latach 2011-2012 w zamian za pomoc finansową. Oczekuje się, że rozmowy potrwają 2-3 tygodnie, co oznacza, że do ich sfinalizowania dojdzie już po kluczowych dla kanclerz Niemiec Angeli Merkel wyborach w Nadrenii Północnej-Westfalii 9 maja.

_ - Nie ma scenariusza dotyczącego restrukturyzacji długu Grecji. Ani w Komisji Europejskiej, ani w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, ani w Europejskim Banku Centralnym tej kwestii się nie podnosi _ - zapewnił na briefingu KE rzecznik ds. monetarnych i gospodarczych Amadeu Altafaj.

_ - Jest jedna prosta droga, wszyscy jesteśmy na tej drodze, wszyscy nią podążamy _ - powiedział.

Zapewnił też, że jest _ szybki i ważny postęp negocjacji z EBC, MFW i rządem greckim _, by sfinalizować międzynarodową pomoc dla Grecji. Komisja Europejska zamierza wraz z EBC w najbliższych dniach przedstawić swoją formalną opinię w sprawie uruchomienia obiecanego mechanizmu pożyczek ze strefy euro i MFW.

Dopiero po opinii KE i EBC, rządy będą mogły uruchomić narodowe procedury, by udzielić pomocy. W tym celu przywódcy państw strefy euro spotkają się na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli 10 maja, lub ewentualnie nieco wcześniej, co zapowiedział przebywający z wizytą w Tokio przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)