Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecki dług może wymagać restrukturyzacji

0
Podziel się:

Barclays Capital ostrzega, że by do tego nie doszło, potrzebne wysiłki rządu.

Grecki dług może wymagać restrukturyzacji
(solidnet_photos/CC/Flickr)

Grecji może się nie udać uniknąć restrukturyzacji długu, jeśli najbliższe 2-3 kwartały - w ocenie ekspertów z EU oraz MFW - nie przyniosą postępu w fiskalnej konsolidacji - uważają analitycy brytyjskiego banku inwestycyjnego Barclays Capital.

Znaczenie będzie miała realizacja rządowego programu prywatyzacji, który w 2011 r. ma przynieść Grecji 15 mld euro. Restrukturyzacja długu będzie łatwiejsza, jeśli w międzyczasie znikną obawy przed rozszerzeniem się _ greckiej choroby _ na inne państwa eurostrefy, zwłaszcza Hiszpanii - napisali analitycy Barclays Capital w komentarzu.

_ - Gdyby miało dojść do restrukturyzacji, to zostałaby najprawdopodobniej przeprowadzona w sposób uporządkowany, z udziałem mediatorów z UE i MFW, a także z tego względu, że grecki dług jest skoncentrowany (francuscy i niemieccy inwestorzy instytucjonalni są w posiadaniu ok. 50 proc. długu znajdującego się w ręku europejskich inwestorów) _ - zaznaczono w komentarzu.

Analitycy Barclays Capital wskazują na informacje _ Financial Times Deutschland _, według których czołowi europejscy politycy zastanawiają się nad postępowaniem Grecji, ponieważ rząd w Atenach jak dotąd nie przedstawił Eurostatowi danych o deficycie i długu za 2010 r.

Także ambitny program dostosowawczy, który zaakceptował rząd w Atenach, nie jest realizowany zgodnie z przyjętym terminarzem, głównie z powodu niższych od spodziewanych przychodów podatkowych. Oddala to perspektywę powrotu Grecji na rynek kapitałowy w 2012 r. - tak jak przewiduje program dostosowawczy UE-MFW.

Po to, by rząd Grecji mógł się wywiązać ze swych finansowych zobowiązań, niezbędne może okazać się dalsze finansowe wsparcie, co czyni prolongatę lub restrukturyzację długu trudną do uniknięcia - stwierdza komentarz.

Taka perspektywa jest tym bardziej prawdopodobna, że rządom-wierzycielom w eurostrefie trudno będzie wytłumaczyć własnym wyborcom, a tym bardziej przekonać ich do powiększenia pakietu pomocowego dla Grecji w ramach Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) przy wsparciu MFW - zaznacza komentarz.

Barclays Capital sądzi też, że niebezpieczeństwo rozszerzenia się greckiego kryzysu na Irlandię i Portugalię zmniejsza się, ponieważ Irlandia uzyskała już pakiet pomocowy, a Portugalia w ich ocenie wystąpi o pomoc po wyborach wyznaczonych na 5 czerwca.

Przeprowadzeniu reform strukturalnych w Grecji nie służą też - zdaniem Barclays Capital - oznaki niezadowolenia polityków rządzącej partii PASOK z powodu programu zaciskania pasa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;przyjdzie;nam;dokarmiac;angoli,146,0,742802.html) Czujko: Przyjdzie nam dokarmiać Angoli Ten rok minął pod znakiem świętego Mikołaja, w którego wcielili się Niemcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;zapewnia;nasze;wyjscie;ze;strefy;euro;to;plotki,78,0,630606.html) Grecja zapewnia: Nasze wyjście ze strefy euro to plotki -_ Jest to nieprawdopodobne i śmieszne _- mówi minister finansów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;zamiast;bac;sie;greckiego;kryzysu;trzeba;dzialac,38,0,617510.html) Balcerowicz: Zamiast bać się greckiego kryzysu, trzeba działać Były prezes NBP podkreśla, że trzeba ograniczyć deficyt budżetu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rostowski;uspokaja;grecki;kryzys;nam;nie;zagraza,158,0,614814.html) Rostowski uspokaja: Grecki kryzys nam nie zagraża Minister Finansów podkreśla jednak, że sytuacja jest delikatna.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)