Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Greenpeace przeciw korporacji Pioneer Hi-Bred

0
Podziel się:

Symboliczne pole modyfikowanej genetycznie kukurydzy wyrosło dziś rano przed budynkiem Ministerstwa Ochrony Środowiska. Postacie w garniturach z logiem firmy Pioneer Hi-Bred ustawiły kilkadziesiąt makiet kukurydzy z czarną, nieludzką twarzą. Za nimi inni, ubrani w żółte kombinezony, rozwiesili transparent z napisem „POLSKIE POLA WOLNE OD GMO – CZAS NA DECYZJĘ!”.

W ten sposób aktywiści międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace zaprotestowali przeciwko planom wprowadzenia organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) do naszego kraju. W proteście wzięło udział ponad 20 osób z Polski, Austrii, Niemiec, Węgier i Belgii.

Bezpośrednim celem akcji było zwrócenie uwagi na zagrożenie w postaci genetycznie modyfikowanej kukurydzy, mogącej znaleźć się na polskich polach już w przyszłym roku za pośrednictwem międzynarodowej korporacji agroprzemysłowej Pioneer Hi-Bred.

„Wiemy, że decyzje Pioneera dotyczące sprzedaży w Polsce zapadają poza naszym krajem, a dokładniej w Austrii. W związku z tym, wzywamy polskie przedstawicielstwo firmy do przekazania swym zwierzchnikom prostej informacji – nie próbujcie stosować wobec Polski innego standardu niż w tym kraju” powiedział Jacek Winiarski, rzecznik prasowy Greenpeace’u.
W Austrii uprawa roślin genetycznie modyfikowanych jest zakazana przez państwo w celu ochrony rolnictwa i przyrody przed niekontrolowanymi skutkami GMO. Podobna sytuacja ma miejsce również w 4 innych krajach Europy – Niemczech, Francji, Grecji i Luksemburgu.

We wrześniu tego roku Komisja Europejska dopuściła do obrotu 17 odmian kukurydzy MON 810, stworzonej przez firmę Monsanto. W tej sytuacji jedynym sposobem na obronę rolnictwa konwencjonalnego i organicznego przez dany kraj członkowski jest wprowadzenie zakazu uprawy w oparciu o tzw. klauzulę bezpieczeństwa.

Wczoraj w Brukseli delegacja polskiego rządu głosowała przeciwko Komisji Europejskiej, popierając zdanie tych państw członkowskich, które chcą utrzymać w mocy zakaz upraw GMO na ich terenie.

„Cieszymy się, że Polska zrobiła pierwszy krok i stanęła w obronie prawa do samostanowienia w kwestii upraw GMO. Jednak, aby uniknąć zanieczyszczenia naszego kraju przez GMO, minister ochrony środowiska powinien jak najszybciej wprowadzić w Polsce podobny zakaz jak Austria czy Grecja” - powiedział Maciej Muskat, koordynator kampanii. Dodał również, że Greenpeace, wraz z innymi organizacjami ekologicznymi i rolniczymi, podejmie wszelkie możliwe kroki w celu powstrzymania upraw GMO, niezależnie od działań polskiego rządu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)