Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Greenpeace w Rumunii blokuje dostęp do terenu poszukiwań gazu łupkowego

0
Podziel się:

Obawy dotyczą skażenia wód gruntowych podczas szczelinowania hydraulicznego w tym rolniczym regionie.

Protest Greenpeace w Rumunii
Protest Greenpeace w Rumunii (PAP/EPA)

Demonstranci, przywiązani jeden do drugiego, usiedli w wiosce Pungeszti przed wejściem do strefy, gdzie zainstalowano urządzenia do wierceń poszukiwawczych. Trzymają w rękach plakaty z napisami: _ Nie dla szczelinowania hydraulicznego, kontrowersyjnej metody wydobywania gazu łupkowego _. Polega ona na wpompowywaniu pod wielkim ciśnieniem wody i chemikaliów do podziemnych formacji skalnych, by wypchnąć gaz.

W maju Chevron rozpoczął w południowo-wschodniej Rumunii wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego pomimo silnych sprzeciwów lokalnej społeczności zaniepokojonej ewentualnymi następstwami dla środowiska. Obawy dotyczą skażenia wód gruntowych podczas szczelinowania hydraulicznego w tym rolniczym regionie.

_ - Eksploatacja przemysłowa gazu łupkowego nie może odbywać się kosztem tysięcy ludzi mieszkających na obszarze, gdzie mają znajdować się złoża surowca. Żądamy zaprzestania tej inwestycji wymierzonej w środowisko naturalne i prowadzonej wbrew woli mieszkańców _ - powiedział Laurentiu Ciocirlan, koordynator akcji Greenpeace.

Chevron, który twierdzi, że prowadzi badania poszukiwawcze przestrzegając norm bezpieczeństwa, podkreśla, iż decyzja o ewentualnym wydobyciu gazu łupkowego zostanie podjęta najwcześniej za trzy lata. Powołuje się na przykład USA, gdzie pozyskiwanie gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego jest z powodzeniem stosowane. Koncern otrzymał też koncesję na poszukiwanie gazu w innych regionach Rumunii.

Socjaldemokratyczny premier Rumunii Victor Ponta, kiedy był w opozycji, sprzeciwiał się wydobywaniu gazu łupkowego. Gdy stanął na czele rządu stał się zagorzałym zwolennikiem tego surowca energetycznego - pisze AFP.

Amerykanie szacują, że w Rumunii może być nawet 1,4 biliona metrów sześciennych gazu łupkowego; zaspokoiłoby to zapotrzebowanie Rumunii na ten surowiec na ponad 100 lat.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)