Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Greenspan: Widmo recesji nie tak groźne

0
Podziel się:

Były szef Fed Alan Greenspan optymistycznie postrzega najbliższą przyszłość gospodarki USA.

Greenspan: Widmo recesji nie tak groźne
(EPA/PAP)
bFgcOqjp

Były szef Fed Alan Greenspan jest bardziej optymistą niż pesymistą jeżeli chodzi o sytuację w amerykańskiej gospodarce.

W czasie telekonferencji zorganizowanej przez "Maeil Business Newspaper" Greenspan ocenił, że spowolnienie gospodarcze w USA prawdopodobnie nie doprowadzi do recesji, chociaż powtórzył swoje wcześniejsze oceny, że szanse wystąpienia takiego zjawiska wynoszą między 30 a 50 proc.

ZOBACZ TAKŻE:
Bernanke: Nieruchomości ciągną gospodarkę USA w dół"Greenspan wydaje się być bardziej optymistą niż pesymistą" - ocenił uczestniczący w telekonferencji w Seulu wiceszef Samsung Securities Maeng Young Jae.

bFgcOqjr

Greenspan nie spodziewa się też gwałtownego osłabienia dolara, gdyby doszło do dalszej wyprzedaży amerykańskich papierów skarbowych przez Chiny i inne kraje Azji.

Chiny, Japonia i Tajwan wyprzedawały w sierpniu posiadane amerykańskie aktywa w najszybszym tempie od co najmniej 5 lat. powodem były straty związane z kryzysem na rynku kredytów hipotecznych w USA i spadek kursu dolara.

_ W środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu PKB USA w 2008 r. do 1,9 proc. z 2,8 proc. szacowanych w lipcu. _
Waluta Amerykanów osłabiła się w tym roku o 7,5 proc. wobec euro. Analityk walutowy Eisuke Sakakibara, uważa, że dolar może w 2008 r. poważnie "zanurkować", jeśli tempo wzrostu gospodarczego spadnie poniżej 1 proc.

Obecny szef Fed Ben S.Bernanke i sekretarz skarbu USA Henry Paulson ostrzegli w tym tygodniu, że najgorszy od 16 lat kryzys w amerykańskim sektorze nieruchomości jest największym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego.

bFgcOqjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)