Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Grupa Empik sprzedała spółki dystrybucyjne. Przejął je miliarder z Chorwacji

0
Podziel się:

Grupa Empik Media & Fashion zawarła z Orbico, należącą do chorwackiego miliardera Branko Roglić'a umowę sprzedaży udziałów w spółkach dystrybucyjnych Optimum Distribution w Warszawie oraz Optimum Distribution w czeskiej Pradze. Ma za to otrzymać ponad 32 mln zł.

O transakcji informowano już w lutym tego roku. Oprócz kwoty 32,3 mln zł umowa sprzedaży przewiduje też refinansowanie długu obu spółek na rzecz Grupy Empik Media & Fashion (EMF)
w łącznej kwocie 49,977 mln zł.

Faktycznym sprzedającym jest podmiot bezpośrednio zależny od EMF - Mataro Investments. Zawarł on z Orbico d.o.o. z z Chorwacji umowę zbycia wszystkich udziałów w spółkach Optimum Distribution Sp. z o.o. oraz Optimum Distribution CZ&SK s.r.o. za 30 mln zł i 535 tys. euro.

Cena zostanie zapłacona w ratach. Suma rat będzie wynosić łącznie 30 mln zł oraz 535 tysięcy euro.

- Sprzedaż spółek Grupy Optimum oznacza ukończenie kolejnego etapu restrukturyzacji Grupy EM&F - powiedział portalowi retailnet Łukasz Waszak, członek Rady Nadzorczej Empik Media & Fashion. - Cieszymy się, że możemy przekazać dobrze zarządzany i rozwijający się biznes w ręce nowego właściciela, który stworzy nowe możliwości rozwoju firmy.

Orbico przejmuje Europę Wschodnią

- Ta transakcja dodaje ważny element konstrukcyjny do naszej europejskiej sieci dystrybucji kosmetyków premium, podnosząc pozycję Orbico do rangi jednego z kluczowych graczy w tej kategorii - skomentował portalowi retailnet Josip Roglic, wiceprezes Grupy Orbico i członek rodziny właścicieli.

Już w sierpniu firmy Navo Orbico oraz Distribev Orbico wprowadzają się do budynku Silesia Business Park w Katowicach. Łącznie zajmą powierzchnię niemal 2,700 mkw., która stanie się nowym miejscem pracy dla ponad 350 specjalistów.

Chorwacka firma, której właścicielem jest miliarder Branko Roglić, operuje we wszystkich krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Orbico jest dystrybutorem wielu znanych na całym świecie marek, obejmujących zarówno produkty do pielęgnacji ciała, kosmetyki, produkty spożywcze, chemię gospodarczą, urządzenia techniczne i elektryczne, farmaceutyki, jak i zabawki oraz oleje samochodowe. Strategicznymi dostawcami są światowi liderzy rynku FMCG: Procer&Gamble, 3M, Shell, Mattell, Pepsico, czy Johnson&Johnson.

Cztery lata temu Chorwaci poinformowali o przejęciu dystrybutora Procter & Gamble na Węgry. W styczniu 2016 r. natomiast założyli swoje przedstawicielstwo na Ukrainie i będą tam sprzedawać produkty P&G do pielęgnacji włosów do salonów fryzjerskich.

Grupa Empik Media & Fashion jest dystrybutorem produktów z kategorii media, rozrywka, lifestyle, artykuły dziecięce, odzież, obuwie, kosmetyki. Grupę tworzą spółki o profilu operacyjno-handlowym oraz Empik Media & Fashion jako spółka holdingowa.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)