Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grzegorz Schetyna zapowiada przełom w sprawie wiz do USA

0
Podziel się:

- Będziemy świadkami dobrych informacji w perspektywie kilku miesięcy - obiecuje były marszałek Sejmu.

Grzegorz Schetyna zapowiada przełom w sprawie wiz do USA
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Będziemy świadkami dobrych informacji w perspektywie kilku miesięcy, jeśli chodzi o wizy. Mam takie informacje z kongresu amerykańskiego - _powiedział na antenie TVP Info Grzegorz Schetyna, szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i były marszałek Sejmu.

Polityk PO odniósł się też do ostatnich słów prezydent Litwy Dalii Grybauskaite na temat stosunków polsko-litewskich. _ - Nie chcę pouczać pani prezydent, ale takich rzeczy nie powinno się mówić - _powiedział.

Wczoraj zakończył się w Chicago szczyt NATO. Ustalono na nim, ze w przyszłym roku kontrolę nad całym Afganistanem przejmą wojska tego kraju, a do końca roku 2014 NATO wycofa wszystkie oddziały bojowe.

Zdaniem Grzegorz Schetyny, szczyt zakończył się sukcesem. _ - Zapowiedzi prezydenta Francji François Hollande'a, który chce wcześniejszego wycofania wojsk, nie wpłynęły na decyzję całego Sojuszu - _ zauważył_ . - Najważniejszym wyzwaniem jest to, by nie doprowadzić do sytuacji, gdzie kraj będzie pozostawiony sam sobie. Tak było po interwencji radzieckiej w Afganistanie. Zakończyło się to przejęciem władzy przez talibów - _przypomniał.

Grzegorz Schetyna nawiązał też do stosunków polsko-litewskich i ostatnich wydarzeń - podczas spotkania z Litwinami w Chicago prezydent tego kraju Dalia Grybauskaite powiedziała, że Warszawa traktuje Litwę jak _ kozła ofiarnego , bo woli przyjaźń z Rosją. - To jest zły ciąg dalszy złej sprawy, kłopotów w relacjach polsko-litewskich. To, co powiedziała pani Grybauskaite, dopełnia obrazu naszych złych relacji. Ten konflikt pęcznieje do złych rozmiarów - _ powiedział Schetyna. Dodał, że _ w polityce litewskiej obserwujemy od jakiegoś czasu preorientację na Szwecję i na kraje skandynawskie . - Tymczasem zależy nam na dobrej współpracy z krajami bałtyckimi. Jesteśmy wspólnie w NATO, bronimy przestrzeni powietrznej nad tymi państwami - _ przypomniał.

Grzegorz Schetyna odniósł się też do zapowiadanego na dzisiaj apelu Jarosława Kaczyńskiego, by na czas Euro 2012 złagodzić spory polityczne. _ - Prosiłbym, by zaczął od pouczenia posła Jan Tomaszewskiego, który mówi, że nie będzie kibicował reprezentacji Polski. To, co mówi, kompromituje nie tylko jego, ale cały klub PiS - _ powiedział. Były marszałek Sejmu odniósł się też do spadających wpływów abonamentowych, które służą finansowaniu działalności publicznego radia i telewizji. _ - Wydaje mi się, że ten problem, który wraca, musi być rozwiązany - _ powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Zniosą wizy dla Polaków? Chcą turystów Projekt nowej ustawy kładzie nacisk na zwiększenie turystyki do USA poprzez ułatwienia wizowe.
Wizy będą zniesione? W USA mobilizacja KPA wezwał Polaków, by deklarowali swe poparcie na specjalnej stronie internetowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)