Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

GUS: przeciętna pensja wzrosła do 4572 zł brutto. To 3252 zł na rękę na etacie

251
Podziel się:

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło w Polsce w pierwszym półroczu 4572,12 zł brutto. To o 6,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Płace najbardziej urosły w górnictwie.

Nieco ponad dwie trzecie wszystkich pracujących jest zatrudnionych w sektorze prywatnym.
Nieco ponad dwie trzecie wszystkich pracujących jest zatrudnionych w sektorze prywatnym. (Jacek Bereźnicki)

Główny Urząd Statystyczny wydał w piątek raport o zatrudnieniu oraz wynagrodzeniach w gospodarce narodowej w pierwszym półroczu. W porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła zarówno liczba pracujących, jak i wartość siły nabywczej Polaków.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniosło 4572 zł brutto, czyli o 6,7 proc. więcej niż rok temu. Aż o 7,2 proc. wzrosły płace w sektorze prywatnym, do 4386 zł. W sektorze publicznym wzrost był skromniejszy, bo o 5,7 proc., ale wystarczyło, by o 42 zł przebić granicę 5 tys. zł.

Podawane przez GUS dane o wynagrodzeniu to kwoty brutto, co oznacza, że nie mówią wcale o tym, ile pracownicy dostają na konto lub do ręki. Przyjmując zatrudnienie na umowę o pracę, 4572 zł brutto daje 3252 zł netto. Z kolei całkowity koszt dla pracodawcy to 5508 zł.

Wyjaśnijmy, że obliczane przez GUS wynagrodzenie w gospodarce narodowej obejmuje zarówno budżetówkę, jaki i sektor prywatny, w tym także firmy zatrudniające mniej niż 9 osób. Pod uwagę brane są między innymi dodatkowe wynagrodzenia roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

W ciągu roku wzrosły nie tylko płace, ale także ogólna liczba pracujących. Według stanu na 30 czerwca takich osób było 9 mln 431 tys., czyli o 2,9 proc. więcej niż rok temu. Dynamika przyrostu osób aktywnych zawodowo jednak nieco przyhamowała - rok wcześniej zanotowano wzrost o 3,4 proc.

Nieco ponad dwie trzecie wszystkich pracujących jest zatrudnionych w sektorze prywatnym i odsetek ten nawet lekko wzrósł. Pracujący w sektorze prywatnym stanowią teraz 67,9 proc., podczas gdy rok temu 67,2 proc.

Największy wzrost zatrudnienia (o ok. 6,5 proc.) odnotowano w transporcie, gospodarce magazynowej, działalności profesjonalnej oraz naukowej i technicznej. Największy spadek zatrudnienia (o 2,4 proc.) wystąpił w obsłudze rynku nieruchomości.

Zatrudnienie spadło, choć o symboliczne 0,2 proc. także w górnictwie i wydobywaniu, ale w sektorach tych nastąpił największy wzrost wynagrodzeń - o przeszło 11 proc. Także wysoki, dochodzący do 8 proc. wzrost płac odnotowano m.in. w budownictwie, opiece zdrowotnej, pomocy społecznej, rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie, a także w zakwaterowaniu i gastronomii.

Wśród opublikowanych przez GUS danych znalazły się także statystyki dotyczące wydanych cudzoziemcom zezwoleń na pracę. W pierwszym półroczu najwięcej, bo aż 110 tys. uzyskali Ukraińcy, a na kolejnych miejscach byli Nepalczycy (9234) i Mołdawianie (2635). Na liście znaleźli się także Syryjczycy, którzy zdobyli 28 pozwoleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(251)
Więcej szczeg...
5 lata temu
Proszę podać szczegóły, Przecietna pensja lekarza, inżyniera, informatyka, nauczyciela, pracownika administracji itp. Tym się pochwalcie. Można bez problemu znaleźć takie dane dla UK. I zobaczymy jął wysokie są te przeciętne wynagrodzenia.
kokos
5 lata temu
w Polsce każdy musi być specjalistą, inżynierem, programistą i aby zarabiać tyle co pracownik lidla w Niemczech
ALIVCJA
5 lata temu
WIĘKSZYCH BZDUR DAWNO NIE CZYTAŁEM
ZK590
5 lata temu
aby pracownik otrzymał netto 3250 zł to koszt dla firmy wynosi 5500 złotych PANIE REDAKTORZE.
Patrzeć realn...
5 lata temu
Bez przerwy należy powtarzać: dotyczy podmiotów, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, to jest 6229,1 tys zatrudnionych; a ogólna liczba zatrudnionych według stanu na 30 czerwca 2018 była 9 mln 431 tys. zatem podawana średnia nie jest średnią całej Polski. Proszę podawać także realną średnią i nie zachwycać się prawdą częściową.
...
Następna strona