Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmy budowlane na krawędzi. Brakuje pracowników, pensje szybują

61
Podziel się

W ciągu roku pensje w budowlance wzrosły nawet o 18 proc., ale chętnych do pracy i tak brakuje. Firmy budowlane ostrzegają, że sytuacja w branży coraz bardziej przypomina kryzys związany z EURO 2012.

Wielu fachowców wyjechało za granicę, a pracownicy ze Wschodu nie są w stanie ich zastąpić - mówi szef PORR.
Wielu fachowców wyjechało za granicę, a pracownicy ze Wschodu nie są w stanie ich zastąpić - mówi szef PORR. (Jacek Bereźnicki)
bDyCuCcB

Jak pisze "Puls Biznesu", na ostry niedobór rąk do pracy nakłada się szybki wzrost cen materiałów budowlanych i zaostrzenie polityki kredytowej banków.

- Obecnie brak rąk do pracy jest jedną z największych barier blokujących działalność firm budowlanych - mówi gazecie Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Wideo: m ieszkanie zamiast lokaty. Polacy inwestują w nieruchomości

bDyCuCcD

Choć firmy starają się kusić fachowców coraz wyższymi wynagrodzeniami, odzewu praktycznie nie ma. Jak Piotr Kledzik, prezes grupy PORR, wielu fachowców wyjechało za granicę, a pracownicy ze Wschodu nie są w stanie ich zastąpić.

Kledzik stwierdza, że pracownicy coraz bardziej cenią sobie stabilne godziny pracy i zatrudnienie blisko miejsca zamieszkania, a tego firmy budowlane nie są w stanie im zapewnić. Kolejny problem to brak chętnych do nauki zawodu w szkołach.

Wzrost wynagrodzeń i kosztów materiałów budowlanych przekłada się na wzrost cen nowych mieszkań. Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, prognozuje podwyżkę cen o 7-10 proc.

bDyCuCcJ

Kolejny problem to zamówienia publiczne - kosztorysy budowy dróg czy remontów infrastruktury kolejowej są przekraczane, a przetargi coraz częściej nie są rozstrzygane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyCuCde
rynek pracy
wiadomości
KOMENTARZE
(61)
Gość
2 lata temu
Trzeba było myśleć zanim zmusiło się głodowymi pensjami Polaków do wyjazdu na zmywak.
DE
2 lata temu
Jak zaczniecie płacić 2000 do 2500 Euro netto za 160-170godz. miesięcznie to fachowców i rąk do pracy nie będzie brakować.
Todi
2 lata temu
Nie brakuje pracownikow tylko nikt nie bedzie pracowal za jalmuzne a deweloper bedzie nabilal kieszenie kasa
bDyCuCdf
Gg
2 lata temu
Brak wykwalifikowanych ludzi, jak już mają nawet szkołę to brak jakiegokolwiek doświadczenia i chęci poznania pracy w praktyce. Teoria od praktyki daleka. Pracodawcy polscy nie szanują "starych" majstrów (takiego trzeba dobrze wynagrodzić, by mieć dobrego mentora dla młodych). Daj żyć innym godnie, a oni będą pracować na Ciebie.
dziadek
2 lata temu
Pracowalem jako plytkarz w Niemczech moja tygodniowka 1300 eur wPolsce zarabiam 2500netto za miesioc i jeszcze straszo jak sie nie podoba to na twoje miejsce Ukrainiec czeka Pazernosc wlascicieli firm niema granic dlatego mlodzi uciekajo z tego garko dolu
...
Następna strona