Notowania

rynek pracy
27.09.2018 07:50

Firmy budowlane na krawędzi. Brakuje pracowników, pensje szybują

W ciągu roku pensje w budowlance wzrosły nawet o 18 proc., ale chętnych do pracy i tak brakuje. Firmy budowlane ostrzegają, że sytuacja w branży coraz bardziej przypomina kryzys związany z EURO 2012.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Wielu fachowców wyjechało za granicę, a pracownicy ze Wschodu nie są w stanie ich zastąpić - mówi szef PORR.

Jak pisze "Puls Biznesu", na ostry niedobór rąk do pracy nakłada się szybki wzrost cen materiałów budowlanych i zaostrzenie polityki kredytowej banków.

- Obecnie brak rąk do pracy jest jedną z największych barier blokujących działalność firm budowlanych - mówi gazecie Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Wideo: m ieszkanie zamiast lokaty. Polacy inwestują w nieruchomości

Choć firmy starają się kusić fachowców coraz wyższymi wynagrodzeniami, odzewu praktycznie nie ma. Jak Piotr Kledzik, prezes grupy PORR, wielu fachowców wyjechało za granicę, a pracownicy ze Wschodu nie są w stanie ich zastąpić.

Kledzik stwierdza, że pracownicy coraz bardziej cenią sobie stabilne godziny pracy i zatrudnienie blisko miejsca zamieszkania, a tego firmy budowlane nie są w stanie im zapewnić. Kolejny problem to brak chętnych do nauki zawodu w szkołach.

Wzrost wynagrodzeń i kosztów materiałów budowlanych przekłada się na wzrost cen nowych mieszkań. Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, prognozuje podwyżkę cen o 7-10 proc.

Kolejny problem to zamówienia publiczne - kosztorysy budowy dróg czy remontów infrastruktury kolejowej są przekraczane, a przetargi coraz częściej nie są rozstrzygane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, branża budowlana, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2018

DarekZatrudniać Hindusów lub Ukraińców, a nasi budowlańcy niech ... na drzewo! Lumpom nie chce się pracować, to nie, kto inny zajmie ich miejsce! Z … Czytaj całość

27-09-2018

DEJak zaczniecie płacić 2000 do 2500 Euro netto za 160-170godz. miesięcznie to fachowców i rąk do pracy nie będzie brakować.

27-09-2018

GgBrak wykwalifikowanych ludzi, jak już mają nawet szkołę to brak jakiegokolwiek doświadczenia i chęci poznania pracy w praktyce. Teoria od praktyki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (61)