Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hausner o podwyżce stóp: Nie przegapiliśmy momentu

0
Podziel się

Nie popełniliśmy żadnych błędów - uważa członek RPP.

Hausner o podwyżce stóp: Nie przegapiliśmy momentu
(kprm.gov.pl)
bDoVaeER

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej bank centralny będzie musiał zareagować wystarczająco wcześnie, aby zapobiec wzrostowi inflacji, powodowanemu napływem kapitału.

_ - Jeżeli nie zareagujemy wystarczająco wcześnie i pozwolimy pewnym nowym wydarzeniom nabrać impetu, i narazić nasz relatywnie kruchy wzrost gospodarczy, wtedy odzyskanie kontroli nad sytuacją będzie bardziej kosztowne i długotrwałe _ - powiedział Hausner w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

_ - Nie uważam, aby ktoś z całą pewnością mógł powiedzieć, że przegapiliśmy właściwy moment na podniesienie stóp procentowych. Gospodarka ewidentnie dobrze sobie radzi z kosztami kredytu na obecnym poziomie. Nie popełniliśmy żadnych błędów, które mogłyby być uważane za niszczące dla gospodarki _ - dodał.

bDoVaeET

Benchmarkowa stopa procentowa w Polsce od stycznia 2009 roku pozostaje na poziomie 3,5 proc. Na początku miesiąca inny członek RPP Andrzej Bratkowski ocenił, że dobry moment na jednorazową podwyżkę stóp procentowych, która ustabilizowałaby oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych na niskim poziomie - minął.

Zdaniem Hausnera relatywnie wysokie tempo inflacji może doprowadzić do wystąpienia efektów drugiej rundy w związku z silniejszym wzrostem płac, związanym ze wzrostem popytu na pracę.

Członek RPP zwrócił uwagę na wpływ, jaki na sytuację gospodarczą Polski w długim terminie może mieć amerykańska polityka monetarna_ . - W krótkim terminie amerykańska polityka monetarna nie zagraża sytuacji Polski. W długim terminie będziemy musieli poradzić sobie ze zmianą otoczenia gospodarczego, co będzie generować inflację i utrudni prowadzenie polityki pieniężnej _ - powiedział.

Dodał, że dylematem Rady jest, jak poradzić sobie z nadmierną aprecjacją waluty w związku z napływem kapitału portfelowego, spowodowanym głównie wyprzedażą obligacji skarbowych._ - Polityka pieniężna nie może efektywnie reagować w takich sytuacjach _ - powiedział.

bDoVaeEZ
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t46450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;spokojny;nie;przekroczymy;progu,54,0,724790.html) Rostowski spokojny. Nie przekroczymy progu Minister finansów nie boi się wpływu wahań kursowych na poziom długu publicznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t94063.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;bedzie;walczyc;do;konca;o;nowy;sposob;liczenia;dlugu,154,0,723354.html) Polska będzie walczyć do końca o nowy sposób liczenia długu Minister finansów będzie ostro naciskał na Brukselę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t94084.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hausner;kontra;rostowski;kreatywne;operacje;rachunkowe,238,0,705262.html) Hausner kontra Rostowski: kreatywne operacje rachunkowe Członek RPP uważa, że obniżają one dług publiczny.
bDoVaeFu
Źródło:
KOMENTARZE
(0)