Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech mogą utworzyć spółkę

0
Podziel się:

Firmy telekomunikacyjne chcą razem wziąć udział w przetargu na realizacje projektu rozwoju szerokopasmowego internetu we wschodniej Polsce.

Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech mogą utworzyć spółkę
(Reporter)

Spółki telekomunikacyjne Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech mogą utworzyć wspólnie firmę. Biuro prasowe Orange Polska poinformowało, że otrzymało decyzję UOKiK w tej sprawie. Spółki chcą razem budować sieci internetowe we wschodniej Polsce.

Orange jest marką należącą do France Telecom, który jest głównym udziałowcem TP.

Z funduszy unijnych na lata 2007-2013 Polsce przyznano prawie 1,5 mld euro na rozwój szerokopasmowego internetu, w tym 300 mln euro na realizację programu _ Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej _ - największego projektu teleinformatycznego w Europie. W przetargach organizowanym przez samorządy na realizację tego projektu chcą wziąć wspólnie udział firmy telekomunikacyjne: Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech. Dlatego zdecydowały się na utworzenie spółki, która wystartuje w tym przetargu - Maribel Investments.

Jak poinformowało biuro prasowe resortu rozwoju regionalnego, za organizowanie przetargów odpowiadają urzędy marszałkowskie pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i podlaskiego.

_ W związku z tym, iż mamy do czynienia z pięcioma oddzielnymi projektami, realizowane będą osobne przetargi w ramach każdego z nich. Województwa realizują swoje projekty w jednym z dwóch modeli: zaprojektuj-wybuduj albo DBO (Design, Build & Operate; zaprojektuj-wybuduj-zarządzaj). W pierwszym modelu będą ogłaszane oddzielne postępowania na wybór wykonawcy sieci, a następnie na jej operatora. Natomiast w drugim modelu ten sam podmiot będzie odpowiedzialny za budowę i zarządzanie powstałą siecią _ - podało biuro.

Pełnomocnik zarządu Orange Polska ds. rozwoju sieci szerokopasmowych Krzysztof Witoń podkreśla, że decyzja UOKiK otwiera dla spółki drogę do aktywnego udziału w przetargach organizowanych przez samorządy. _ Decyzja jest również formalnym potwierdzeniem wcześniejszej inicjatywy powołania konsorcjum przez Alcatel Lucent, Hawe i TP Teltech _ - poinformował.

TP Teltech wchodzi w skład Grupy TP. Spółka zajmuje się m.in. utrzymaniem sieci telekomunikacyjnych. Hawe to notowana na GPW spółka, która działa w branży telekomunikacyjnej i teleinformatycznej. Alcatel-Lucent to globalna firma z siedzibą w Paryżu. Jest dostawcą sprzętu, oprogramowania i usług telekomunikacyjnych.

Europejska Agenda Cyfrowa to plan rozwoju sektora ICT i telekomunikacji w EU do roku 2020. Jego celem jest szerokopasmowy dostęp do internetu dla wszystkich w UE do roku 2013, dostęp do łączy o dużo większej prędkości transmisji danych (30 Mb/s i więcej) dla wszystkich do roku 2020 oraz dostęp do łączy o prędkości powyżej 100 Mb/s dla co najmniej 50 proc. europejskich gospodarstw domowych w 2020 roku.

| Czytaj więcej w Money.pl | |
| --- | --- |
| | Rating TPSA obniżony. Przez spadające przychody Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce Telekomunikacja Polska (TPSA) do BBB z BBB+. Perspektywa ratingu została zmieniona z negatywnej na stabilną. |
| | Konsorcjum Hawe i IT Polpager ma czasową wyłączność na TK Telekom Konsorcjum Hawe i IT Polpager ma czasową wyłączność na negocjacje w sprawie kupna od Polskich Kolei Państwowych (PKP)
spółki TK Telekom. |
| | Zanotowali 254 mln strat. Zwolnią 5 tys. ludzi Jak podała spółka, dochody w okresie od kwietnia do czerwca wynosiły 3,5 mld euro, mniej o 7,1 proc. niż w tym samym okresie w zeszłym roku. |

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)