Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister Szyszko sam lobbował za ustawą o wycince? Kowalczyk: zarzuty opozycji absurdalne

153
Podziel się:

Kowalczyk był pytany w środę przez dziennikarzy w Sejmie, czy powstaje projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, kto się nią zajmuje i kiedy zostanie przedstawiony.

Minister Szyszko sam lobbował za ustawą o wycince? Kowalczyk: zarzuty opozycji absurdalne
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Widzę potrzebę przejrzenia ustawy dotyczącej wycinki drzew na prywatnych posesjach. Jeśli z tego wyniknie konieczność zmiany, to ona nastąpi, ale nie umiem powiedzieć kiedy i w którym miejscu - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk .

Kowalczyk był pytany w środę przez dziennikarzy w Sejmie, czy powstaje projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, kto się nią zajmuje i kiedy zostanie przedstawiony.

- Minister środowiska Jan Szyszko miał przejrzeć przepisy, czy nie ma tam nieszczelności; jeśli one były, to trzeba im się przyjrzeć - podkreślił Kowalczyk. Nie chciał wypowiadać się o ewentualnym terminie, w jakim ma być przygotowana nowelizacja; odsyłał w tej sprawie do ministra środowiska. - Minister Szyszko ma przejrzeć ustawę. Poczekamy na wniosek ministra ewentualny - dodał.

- Widzę potrzebę przejrzenia ustawy, jeśli z tego przejrzenia wyniknie konieczność zmiany - to trzeba ją zmienić. Ale ja nie umiem w tej chwili odpowiedzieć na pytanie, czy już trzeba ją zmieniać i w którym miejscu - zaznaczył Kowalczyk.

Pytany, czy nie niepokoi go obecna sytuacja związana z wycinką drzew, m.in. w Warszawie, Kowalczyk odpowiedział: Bez przesady. To, co dzieje się teraz w Polsce to jest pokaz medialny. Do tej pory też były wycinane drzewa, wszyscy robili to, co potrzeba, tyle, że uzyskiwali zgodę w gminie która w ogóle nie była problemem, natomiast biurokratycznie to trwało.

- Nie sądzę, by akurat teraz więcej drzew wycięto - dodał. Na uwagę dziennikarzy, że warto to policzyć, Kowalczyk odparł: Może policzymy, natomiast bieganie teraz za każdym wyciętym drzewem, kiedy zawsze się o tej porze drzewa wycinało, tylko były potrzebne zgody administracyjne, trochę jest nadużyciem.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów zauważył, że obecnie dziennikarze chętnie pokazują wycinki drzew, a w ubiegłym roku tego nie robili. - Ja znam przypadki bardzo powszechnego wycinania drzew bardzo ładnych, w dobrym miejscu, w ubiegłym roku, za zgodą gminy - zaznaczył.

Pytany, czy widzi lobbing ws. tej ustawy, Kowalczyk odpowiedział, że "zawsze lobbing może być", bo zawsze są strony zainteresowane i zyskują na danych przepisach. - Widzę w tym lobbing, bo organizacje ekologiczne przestały mieć wpływ na wycinkę drzew, bo wcześniej mogły protestować itd. A teraz niekoniecznie, każdy właściciel czuje się panem na swojej posesji. Są drzewa chronione, nie wszystkie wolno wycinać - powiedział.

Kowalczyka był też pytany, czy lobbować ws. wycinki drzew mógł sam minister środowiska. - Proszę sprawdzić, ile drzew było wyciętych w tym czasie na posesji pana ministra Szyszki. Jeśli ich nie było, jak sądzę, to zarzuty opozycji są absurdalne - ocenił minister.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przepisy ustawy wzbudziły społeczne protesty.

W Warszawie oburzenie wywołało wycięcie drzew przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście. Teren przed budynkiem jest prywatny. Urząd Dzielnicy zapewnił w sobotę na Facebooku, że nie miał z wycinką nic wspólnego i "jest zbulwersowany, zarówno rozmiarem, jak i sposobem jej przeprowadzenia". Wycinkę skrytykowało m.in. stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" oraz Partia Razem.

W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii zadeklarował, że przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione. Według uczestników spotkania, z którymi rozmawiała PAP, prezes ostro skrytykował ministerstwo środowiska za przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. - Prezes powiedział, że jest przeciw tym rozwiązaniom i będzie ich zmiana. Stwierdził, że widać w tym prawie lobbing - powiedział warszawski polityk PiS.

- Być może Jarosław Kaczyński ma wiedzę, że lobbing był i woli tego nie badać przez CBA, tylko zmienić ustawę - powiedział w środę przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, odnosząc się do zapowiedzi znowelizowania ustawy o ochronie przyrody dotyczącej wycinki drzew.

Również w środę klub poselski Nowoczesnej wystosował do szefa CBA Ernesta Bejdy pismo, w którym zwraca się o zbadanie, czy CBA podjęło działania dochodzeniowo-śledcze w sprawie "potencjalnych zdarzeń o charakterze korupcyjnym" oraz świadczących o działaniach sprzecznych z ustawą o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Chodzi właśnie o kontrowersyjną ustawę umożliwiającą wycinkę drzew.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(153)
CZESŁAW 78
7 lat temu
[QUOTE] - Prezes powiedział, że jest przeciw tym rozwiązaniom i [/QUOTE] BARDZO DOBRA USTAWA MAJĄCA NA CELU UPORZĄDKOWANIE PRYWATNYCH POSESJI WIDAĆ JAK CHASZCZE ZAROŚNIĘTE DZIAŁKI PRZYWRACA SIE DO ŻYCIA USTAWA CZASOWA TYLKO PLATFUSY ABY ZBIĆ KAPITAŁ POLITYCZNY W KOMISJI OCHRONY ŚRODOWISKA BLOKUJĄ USTAWĘ NIEDOPUSZCZANIE DO JEJ NOWELIZACJI
alpc
7 lat temu
Moze nie trzeba sprawdzac w obejsciu p. Szyszki, a moze tego co mial w tym interes! Moze to Pan, panie Kowalczyk? Ustawa, ktora ponoc mowi ze mozna sciac drzewa, ktore sie posadzilo? Jezeli to prawda, to kazde drzewo powyzej stu lat za wyciecie powinno kosztowac tyle samo tysiecy. Pan Kowalczyk jako matematyk-nauczyciel powinien logicznie wiedziec dlaczego!
babcia
7 lat temu
a co to tak długo trwa , przecież wystarczy jedna noc na zmianę ustawy, a prezydent już czeka z DŁUGPISEM! nie pozwólcie chłopu marnować czasu, NARTY CZEKAJĄ!
Jasio pisowie...
7 lat temu
Dżewa som nie bespieczne. Dżewa zabierajom Słońce (a wienc rufniesz i tlen (O2). Pozatym dżewa zatżymójom wiatr, a wienc smog się utszymóje. Dżewa powodójom wypatki. Dżewa śmiecom liściami. Dżewa zajmójom miejsce pod nowoczesne bódynki. Jeszcze wam mało, lewaki?
olololo
7 lat temu
bardzo dobrze, nie bedzie urzedas decydowałł czy moge wyciąc drzewo ktore moze sie zawalić na moj dom
...
Następna strona