Notowania

trumna
01.11.2012 08:38

Hiszpania: Ekologiczne pogrzeby coraz bardziej modne

Coraz więcej osób decyduje się na trumny i urny z biodegradowalnych materiałów, które sprzyjają ochronie środowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kameleon007/iStockphoto)

W ciągu ostatniego roku w Hiszpanii znacznie wzrosła produkcja i sprzedaż ekologicznych trumien. Coraz więcej osób decyduje się na trumny i urny z biodegradowalnych materiałów, które sprzyjają ochronie środowiska.

_ - Biodegradowalne trumny i urny, które przyspieszają rozkład ciała i same poddają się szybszemu recyklingowi stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Kwestie ochrony środowiska doszły już do branży pogrzebowej i dają nowe alternatywy dla pochowku. Nawet po śmierci nie musimy żegnać się z naszymi ideami _ - powiedział w wywiadzie dla dziennika _ 20 Minutos _ Ricardo Diaz Marin z produkującej takie trumny firmy Maderon Ecowood Logic.

Trumny biodegradowalne z _ alternatywnego drewna _ wykonane są z pasty z łupin migdałowych i żywicy naturalnej mieszanych pod wysokim ciśnieniem i w wysokich temperaturach.

Według Ricardo Diaz Marina wśród Hiszpanów coraz bardziej popularne staja się również trumny z wikliny. Są one _ wyjątkowo estetyczne i eleganckie, i w 100 proc. ulegają biodegradacji _.

Według danych Maderon Ecowood Logic w Hiszpanii wzrosła również sprzedaż ekotrumien wykonanych ze skompresowanego papieru. Kosztują one o połowę mniej niż te drewniane i nie niszczą środowiska, a do tego w procesie kremacji palą się o pół godziny krócej. Trumny z biotektury, które podczas rozkładu nie powodują wylesiania, poddają się samoistnemu recyklingowi i naturalnie się rozkłada. Dostępne są w wielu kolorach, swym kształtem przypominają futurystyczną łódź podwodną. Najbardziej popularne są modele z innowacyjnym designem - można zamówić trumnę w kolorach wiosennej łąki albo samemu wybrać sobie logo.

Według pierwszego producenta ekotrumien, Argentyńczyka Mauricio Kalinova, trumny te rozkładają się w glebie w ciągu 150 godzin.

Dla wszystkich rodzin, które dbają o środowisko oferta ekopogrzebu może być również powiększona o użycie ekologicznego karawanu - przykładowo podczas pogrzebów na cmentarzu Parc de Roques Blanques Papiol w Barcelonie wykorzystywane są już tylko samochody elektryczne.

Według danych Maderon Ecowood Logic w Europie wycina się rocznie ponad milion drzew do wykorzystania w usługach pogrzebowych.

Tagi: trumna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz