Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpania z rekordowym bezrobociem. Jest coraz gorzej

1
Podziel się:

Liczba bezrobotnych w Hiszpanii wzrosła w marcu o prawie 39 tys. i osiągnęła rekordowy poziom 4,75 mln.

Hiszpania z rekordowym bezrobociem. Jest coraz gorzej
(PAP/EPA)

Liczba bezrobotnych w Hiszpanii wzrosła w marcu o prawie 39 tys. i osiągnęła rekordowy poziom 4,75 mln. Według danych Eurostatu bezrobocie w tym kraju jest najwyższe w państwach UE i wynosi 23,6 proc.

Na zdjęciu kolejki w Urzędzie Pracy w Madrycie

Według rządu bezrobocie w 46-milionowej Hiszpanii do końca roku osiągnie poziom 24,3 proc. osób w wieku produkcyjnym.

Mimo recesji w gospodarce Hiszpania zobowiązała się obniżyć deficyt budżetowy z 8,5 proc. produktu krajowego brutto w 2011 roku do 5,3 proc. w roku bieżącym. Wzrost gospodarczy przewidziano na 1,7 proc. PKB.

Przyjęta w lutym przez prawicowy rząd Mariano Rajoya reforma prawa pracy ma na celu znaczne uelastycznienie i uproszczenie praw pracowniczych, co w dalszej perspektywie ma ułatwić tworzenie nowych miejsc pracy i zmniejszyć bezrobocie.

Nowe przepisy przewidują m.in. obniżenie kosztów zwolnień, wprowadzenie nowej formy czasowych umów o pracę - zawieranych najdłużej na rok, ułatwienie zwolnień pracowników, także grupowych.

Związki zawodowe i partie lewicowe sprzeciwiają się reformie, twierdząc, że nadmiernie ogranicza prawa pracownicze i daje zbyt wiele przywilejów pracodawcom. Zorganizowały one w miniony czwartek strajk generalny przeciwko tej reformie, a także ograniczeniu wydatków budżetowych i podwyżce podatków.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajki w Hiszpanii. Dziesiątki aresztowanych Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało dziś wieczorem w Madrycie na zakończenie 24-godzinnego strajku generalnego przeciw rządowej reformie prawa pracy.
Miliony wyszły na ulice. Nie chcą reform Tylko w Madrycie protestuje 500 tysięcy osób. To dopiero próba sił przed strajkiem generalnym. _ Ta ustawa jest bezużyteczna, nieefektywna, niesprawiedliwa _ - grzmią demonstranci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
grześ
5 lata temu
cała europa ulega powolnej degradacji przez rządy psychopatów pokroju schetyny i jemu podobnych