Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpanie tworzą alternatywne pieniądze poza obiegiem euro

0
Podziel się:

Hiszpanie rozliczając się metodą praca za pracę, czyli korzystając z waluty, której jednostką jest godzina.

Hiszpanie tworzą alternatywne pieniądze poza obiegiem euro
(Demotix/EDU BAYER/Reporter)
bETXckRN

Hiszpanie radzą sobie z kryzysem w niekonwencjonalny sposób, tworząc alternatywny pieniądz wobec euro lub rozliczając się metodą praca za pracę, czyli korzystając z waluty, której jednostką jest godzina - pisze _ Washington Post _.

Za wykonaną w Barcelonie pracę można otrzymać zapłatę określoną jako - na przykład - _ 10 godzin _. Jest to respektowana w całym mieście _ sieć kredytowa _ - jak określa alternatywny system płatności waszyngtoński dziennik.

Otrzymawszy jakąś sumę _ godzin _ można ją wymienić na wizytę u fryzjera, lekcję jogi czy nawet zlecenie dla stolarza.

bETXckRP

W czasach, w których przyszłość euro jest niepewna, miliony Hiszpanów nie mają pracy, czy też pracują w niepełnym wymiarze, a z gotówką jest krucho, w niektórych regionach kraju zaczyna się rozwijać _ gospodarka równoległa _, która pozwala ludziom _ żyć poza wspólną walutą _ strefy euro - pisze _ WP _.

Mieszkańcy miasta Malaga utworzyli portal internetowy, który umożliwia zarabianie i zakupy przy użyciu waluty wirtualnej. W Barcelonie najlepiej przyjął się model _ banków czasu _, pozwalający na wymianę usług bez udziału pieniędzy.

_ - To sposób na życie dla ludzi, którzy znaleźli się na marginesie gospodarki _ - mówi w rozmowie z _ WP _ koordynatorka Hiszpańskiej Sieci Banków Czasu, Josefina Altes.

W Hiszpanii jest obecnie 325 _ banków czasu _ i alternatywnych systemów walutowych, w których uczestniczą dziesiątki tysięcy osób. W sumie projekty te stanowią jeden z największych na świecie eksperymentów dotyczących posługiwania się _ społecznymi pieniędzmi _ - pisze waszyngtoński dziennik.

bETXckRV

To nie jest tylko _ desperacki sposób na przetrwanie koszmarnego kryzysu gospodarczego, ale też część (inicjatyw dotyczących) spółdzielczości, unii kredytowych, banków wspólnot komunalnych, farm organicznych i reaktywacji fabryk - alternatywnej gospodarki - ku której zmierza ruch Okupuj ( _Oburzonych) - mówi wykładowca Uniwersytetu w Liverpoolu, Peter North.

30-letni technik komputerowy Sergi Alonso, któremu nie udało się znaleźć pracy w pełnym wymiarze pomaga - poprzez system _ banków czasu _ - niezliczonym sąsiadom zakładać strony internetowe i rozwiązywać problemy ze sprzętem. Ludzie płacą mu różnymi usługami - od szkoleń w projektowaniu graficznym po lekcje pianina.

_ - Banki czasu pozwoliły ludziom przypomnieć sobie, że niezależnie od tego, jakie masz umiejętności, zawsze masz innym coś do zaoferowania _- powiedział Alonso.

Wspólna filozofia wielu z tych banków polega na założeniu, że czas każdego z nas jest wart tyle samo, _ nawet jeśli jesteś lekarzem _ - podsumowuje waszyngtoński dziennik.

bETXckRW
Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys popycha ich do hazardu. Tracą miliony Już 1,5 mln Hiszpanów jest uzależnionych od hazardu.
Nie będą skupować hiszpańskich obligacji - _ Finansowe potrzeby Hiszpanii nie są tak duże w krótkiej perspektywie _ - ocenił Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów.
bETXckSq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)