Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpańscy posłowie ograniczają sobie diety

0
Podziel się

To wyraz solidarności z pracownikami służby cywilnej, których dotkną cięcia budżetowe.

Hiszpańscy posłowie ograniczają sobie diety
(Moody75/CC/Flickr)
bEitECmt

Przedstawiciele obu izb hiszpańskiego parlamentu zgodzili się na zmniejszenie swych uposażeń o dziesięć procent, by przyczynić się do walki z deficytem budżetowym - poinformował przedstawiciel rządzącej partii socjaldemokratycznej Jose Antonio Alonso.

Alonso powiedział, że wszystkie partie zasiadające w parlamencie zgodziły się na wspomniane rozwiązanie.

Roczne uposażenie przedstawiciela Izby Deputowanych, niższej izby hiszpańskiego parlamentu, wynosi ok. 70 tys. euro. Parlamentarzyści spoza Madrytu mogą również liczyć na dodatki mieszkaniowe.

bEitECmv

W konsekwencji swojej decyzji prawodawcy podzielą los pracowników służby cywilnej z hiszpańskich ministerstw, których pensje zostały wcześniej zmniejszone w ramach walki z deficytem budżetowym. W 2009 roku wyniósł on aż 11,3 proc. PKB, co znacznie przekracza dozwolony dla strefy euro poziom 3 procent.

W celu ratowania finansów publicznych hiszpański rząd zdecydował się na obniżenie płac w sektorze publicznym i ostrą redukcję wydatków na cele socjalne. W czwartek rada ministrów postanowiła, że obniżka płac w sektorze publicznym zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku. Nie podlegają jej jedynie płace nie przekraczające 949 euro miesięcznie. W 2011 roku nastąpi zamrożenie emerytur.

Kolejne cięcie w budżecie, zmniejszenie wydatków na inwestycje publiczne, ma przynieść 6 mld euro oszczędności.

Zlikwidowane zostaną również jednorazowe dodatki w wysokości ok. 2,5 tys. euro, przyznawane z okazji urodzenia dziecka lub adopcji.

bEitECmB

ZOBACZ TAKŻE:

bEitECmW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)