Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpańska gospodarka wzrasta dzięki eksportowi

0
Podziel się

Ku zaskoczeniu analityków w trzecim kwartale gospodarka Hiszpanii odnotowała minimalny, ale pierwszy od półtora roku wzrost.

Hiszpańska gospodarka wzrasta dzięki eksportowi
(imago stock&people/EAST NEWS)
bEpQBclh

To głównie zasługa ciągle rosnącego eksportu, który ma coraz większe znaczenie w powiększaniu PKB tego kraju.

Na zdjęciu premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

W zeszłym tygodniu hiszpański bank centralny poinformował, że w trzecim kwartale gospodarka odnotowała wzrost o 0,1 proc. Kilka dni później dane te potwierdził odpowiednik naszego GUS-u, hiszpański urząd statystyczny (INE).

bEpQBclj

Wprawdzie wzrost nie jest duży, ale Hiszpanie mają powody do zadowolenia, bo wynik bez minusa odnotowany został po raz pierwszy od początku 2011 roku.

INE potwierdził, że wyjście z recesji w trzecim kwartale było wspierane przez eksport. Jest to jedyny obszar gospodarki, który rośnie mimo recesji.

Wall Street Journal pisał nawet, że hiszpańscy eksporterzy są tak konkurencyjni, że sprzedają kawior do Rosji, buty do Chin, kostiumy do Hollywood, a auta do Niemiec.

Od 2008 r. skumulowany wzrost eksportu wyniósł 21 proc. Jego udział w PKB zwiększył się z 26,5 do 34 proc., co pozwoliło Madrytowi przeskoczyć pod tym względem Rzym i Paryż. Bezkonkurencyjni pod tym względem na Starym Kontynencie są jednak cały czas Niemcy, którzy generują z eksportu ponad połowę swojego PKB.

bEpQBclp

Wcześniejszemu od przewidywań odbiciu pomógł też udany sezon turystyczny. Hiszpania stała się bardziej atrakcyjna w tym roku ze względu na niepokoje w krajach Afryki Północnej, czy Turcji.

Dyrektor agencji eksportowej Invest in Spain, Hugo Castejón mówił podczas niedawnej wizyty w Warszawie, że w jego kraju nastąpiła zmiana modelu gospodarczego - podczas, gdy przed kryzysem ekonomia opierała się głównie na popycie wewnętrznym, teraz jej filarem staje się eksport.

_ - To jest rodzaj zmiany, który odnotowano w bardzo niewielu krajach. Niewielu udało się przejść od 10 procentowego deficytu w obrotach bieżących do prawie 4 procentowego nadwyżki w krótkim czasie. Jesteśmy przykładem dla całej reszty świata _ - mówił.

Jak zaznaczył, poprawa salda bilansu handlowego, której podstawą jest wzrost eksportu spowodowała, że Hiszpania może się pochwalić największym, spośród dużych krajów, wzrostem eksportu w ostatnich latach.

bEpQBclq

Hiszpański eksport zwiększa się w tym roku o prawie 7 procent. To lepszy wynik niż średnia z kilku lat przed wybuchem światowego kryzysu gospodarczego w 2008 r., który szczególnie uderzył w mocno rosnący do tego czasu hiszpański sektor nieruchomości. Pęknięcie bańki spekulacyjnej, która pęczniała na tym rynku pogrążyło banki. Ich ratowanie z kolei spowodowało problemy budżetowe kraju i kryzys zadłużenia.

_ - Spodziewamy się, że w roku 2013 r. będziemy mieli największy wzrost eksportu na świecie po Chinach _ - uważa dyrektor Invest in Spain. Prognozy przewidywały, że gospodarka Hiszpanii wyjdzie z recesji dopiero w 2014 r., dlatego pozytywny wynik PKB w trzecim kwartale był zaskoczeniem dla analityków.

Agencja Reutersa zwróciła uwagę na pojawiające się obawy o możliwość wejścia Hiszpanii w deflację (spadek cen w gospodarce). To negatywne zjawisko, bo powoduje ograniczenie konsumpcji ze względu na to, że ludzie odkładają zakupy licząc na to, że w przyszłości dobra, które chcieliby nabyć będą jeszcze tańsze.

Hiszpański urząd statystyczny podał, że ceny w Hiszpanii spadły w październiku w ujęciu rocznym o 0,1 proc. Był to pierwszy ich spadek od października 2009 r. Przyczyniły się do tego słaba konsumpcja i cięcia płac.

bEpQBclr

W zeszłym roku PKB Hiszpanii zmalał o 1,4 proc. Problemem kraju wciąż jest jednak bardzo wysokie, sięgające 27 proc. bezrobocie. Według rządowych prognoz gospodarczych dla Hiszpanii w przyszłym roku produkt krajowy brutto tego kraju wzrośnie o 0,7 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

bEpQBclK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)