Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Huta Katowice SA liczy na wznowienie eksportu do Tajlandii

0
Podziel się:

W maju 1997 roku Tajlandia nałożyła na HK antydumpingowe cła.

Huta Katowice (HK) SA - największy polski producent stali - liczy na wznowienie eksportu swoich wyrobów do Tajlandii jeszcze w tym roku - podało biuro informacyjne zakładu.

W pierwszej połowie lat 90. kraj ten był odbiorcą 10 proc. rocznej produkcji kształtowników w hucie, czyli ok. 100 tys. ton. W maju 1997 roku Tajlandia nałożyła na HK antydumpingowe cła. Decyzję tę podważyła jednak Światowa Organizacja Handlu (WTO).

'Trwają rozmowy z poważnymi tajlandzkimi importerami. Mogą one przynieść rezultat już w tym roku' - powiedział w sobotę PAP szef biura informacyjnego huty Jarosław Zwoliński.

W połowie marca opublikowany został ostateczny raport Ciała Apelacyjnego WTO, w pełni potwierdzający korzystną dla Polski decyzję tzw. panelu tej organizacji, który we wrześniu 2000 uznał tajlandzką decyzję o wprowadzeniu ceł za bezpodstawną. Tajlandia odwołała się od tej decyzji.

Ciało Apelacyjne WTO zaleciło jednak, by organ rozstrzygania sporów tej organizacji zażądał od Tajlandii doprowadzenia taryfy celnej do zgodności z obowiązującymi przepisami handlowymi.

Zwycięstwo Polski w postępowaniu apelacyjnym daje możliwość skrócenia pięcioletniego okresu obowiązywania ceł na wysyłane do Tajlandii profile z HK oraz wyklucza ewentualność przedłużenia takiej ochrony celnej. Okres, na jaki nałożono cła, mija w maju 2002 roku.

Postępowanie w sprawie profili budowlanych z Huty Katowice SA było pierwszym na tak wysokim szczeblu, w jakim uczestniczyła Polska. Zwycięstwo daje hucie argument do podjęcia działań w celu zniesienia ceł antydumpingowych na jej wyroby również na Tajwanie i w Indonezji.

Rząd Tajlandii wszczął postępowanie antydumpingowe przeciw Polsce w sierpniu 1996, co doprowadziło do całkowitego wstrzymania eksportu wyrobów HK na tamten rynek. Tajlandia uzasadniała decyzję ochroną rodzimego producenta - Siam Yamato Steel.

W maju 1997 wprowadzono jednolite cła w wysokości 27,78 proc., które definitywnie wyeliminowały polskiego producenta z tajlandzkiego rynku. Argumenty HK podzielił polski rząd, który wszczął postępowanie przed WTO. Proces rozpoczął się w listopadzie 1999. Do rozstrzygnięcia sporu WTO powołała tzw. panel, złożony z międzynarodowych ekspertów. Przyznał on rację Polsce.

Huta Katowice SA jest największym w Polsce producentem stali o zdolnościach produkcyjnych sięgających 5 mln ton rocznie. Ponad połowa produkcji huty trafia na eksport, głównie do krajów Europy zachodniej. Spółka jest piątym eksporterem w kraju.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)