Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pocztowy
27.12.2012 16:41

Idą wielkie zmiany na rynku pocztowym

Podpisana przez prezydenta ustawa, otwiera rynek dla konkurencji Poczty Polskiej i likwiduje jej monopol w...

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę Prawo pocztowe. Dokument zacznie obowiązywać 1 stycznia 2013 roku i niesie za sobą wiele zmian na rynku usług pocztowych.

Ustawa przede wszystkim gwarantuje większą ochronę konsumentów. Wprowadza i porządkuje system procedur reklamacyjnych i odpowiedzialności operatorów pocztowych. Likwiduje także obszar zastrzeżony dla Poczty Polskiej, np. przyjmowanie i doręczanie listów o masie mniejszej niż 50 gramów. Ustawa na nowo definiuje usługi pocztowe. Przyjmowanie, transport i doręczanie przesyłek możliwe będzie przy udziale różnych podmiotów.

Na mocy ustawy wszystkie firmy, które świadczą usługi pocztowe, otrzymają równy dostęp do rynku. Wystarczy, że będą miały wpis do rejestru operatorów pocztowych w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

Natomiast państwo wciąż zobowiązane będzie do świadczenia usług powszechnych (takich, które muszą być świadczone w sposób jednolity i po przystępnych cenach). Przez najbliższe 3 lata wykonywać je będzie Poczta Polska, później operator zostanie wybrany w drodze konkursu na kolejnych 10 lat.

Prawo pocztowe wprowadza do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady. Nowa ustawa zastępuje dotychczasową z dnia 12 czerwca 2003 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w działaniu KNF. Klamka zapadła Nowelizacja ustawy przewiduje m.in. współpracę KNF z europejskimi urzędami nadzorującymi rynek finansowy.
Dostęp do tego zawodu już nie jest regulowany Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o efektywności energetycznej, która znosi regulowanie zawodu audytora efektywności energetycznej.
Tagi: rynek pocztowy, poczta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz