Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Idea Bank walczy o klientów. Oprocentowanie lokat w górę

229
Podziel się

Pod koniec października, przed wybuchem afery KNF, oprocentowanie jednej z lokat w Idea Banku wynosiło 2,7 proc. w skali roku. We wtorek po południu bank trafił na listę ostrzeżeń publicznych. Kilka godzin później procent wynosi już 3,8. W środę - już 3,9 proc. Idea Bank zaciekle walczy, by zatrzymać klientów i ich pieniądze.

W ciągu kilkudziesięciu godzin oprocentowanie Lokaty Beztroskiej wzrosło dwukrotnie. Tak Idea Bank walczy o klientów
W ciągu kilkudziesięciu godzin oprocentowanie Lokaty Beztroskiej wzrosło dwukrotnie. Tak Idea Bank walczy o klientów (Michal Wozniak/East News)
bEgMSFIl

Pod koniec października, przed wybuchem afery KNF, oprocentowanie jednej z lokat w Idea Banku wynosiło 2,7 proc. w skali roku. We wtorek po południu bank trafił na listę ostrzeżeń publicznych. Kilka godzin później procent wynosił już 3,8. A w środę - już 3,9 proc. Idea Bank zaciekle walczy, by zatrzymać klientów i ich pieniądze.

Już sama nazwa depozytu brzmi ciekawie, szczególnie w kontekście wpisania banku na listę ostrzeżeń przez KNF. Lokatę Beztroską założyć może każdy, nie trzeba posiadać nawet konta w Idea Banku. Długość to 3 miesiące. Limit? Od 500 zł do nawet miliona złotych.

Co więcej, zerwanie lokaty nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Można zrobić to w każdym momencie bez utraty odsetek.

bEgMSFIn

Oferta jest dostępna w Idea Banku już od jakiegoś czasu, ale ostatnie godziny przyniosły wiele zmian. Przed wybuchem afery, na przełomie października i listopada, KNF oprocentowanie wynosiło 2,7 proc. (latem było jeszcze niższe i wynosiło 2,3 proc.). Później jednak nastąpiła seria nieprzewidzianych przez nikogo zdarzeń.

We wtorek rano w mediach pojawiają się nagrania rozmowy Leszka Czarneckiego (właściciela m. in. Getin Banku i Idea Banku) z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim. Tego samego dnia po południu KNF wpisuje Idea Bank na listę ostrzeżeń publicznych. Pod wieczór zaś Chrzanowski podaje się do dymisji.

Zobacz także: Zobacz także: Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

Kilka godzin później oprocentowanie Lokaty Beztroskiej rośnie z do 3,8 proc. W środę - do 3,9 proc. Szybka podwyżka, by zachęcić klientów do inwestowania pieniędzy w banku.

bEgMSFIt

Skąd taka decyzja? Czy należy ją łączyć z aferą i wpisaniem na listę ostrzeżeń publicznych? Zapytaliśmy w Idea Banku, ale do momentu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Fakt jest jednak taki, że oferta jest korzystna.

To jednak nie powinno dziwić tych, którzy śledzą oferty banków od dłuższego czasu. Lokaty Idea Banku uchodzą za te z najlepszym oprocentowaniem. Na przykład nowi klienci mogą liczyć nawet na 4 proc. w skali roku.

To dużo powyżej tego, co oferuje rynek. Według najnowszych dostępnych danych Narodowego Banku Polski średnie oprocentowanie depozytów w Polsce wynosiło we wrześniu 1,58 proc. w skali roku. W Idea Banku można więc zarobić ponad dwa razy tyle.

bEgMSFIu

Jak informowaliśmy w środę, wielu klientów Idea Banku zastanawia się, co dla nich oznacza wpisanie instytucji na listę ostrzeżeń publicznych. Pytają, czy powinni zrywać lokaty albo wycofywać pieniądze i zamykać konta.

Eksperci radzą, by zachować spokój i nie wywoływać paniki. Na listę ostrzeżeń bank trafił za błędy przeszłości, a konkretniej za sprzedaż obligacji GetBacku bez odpowiedniego zezwolenia.

- Nie ma powodu, by wywoływać panikę na rynku. Nic nie wskazuje na to, żeby Idea Bank był niewypłacalny – mówił w środę money.pl Michał Konarski, analityk Domu Maklerskiego mBanku. I dodaje, że warto o tym głośno mówić, by nie dopuścić do "paniki bankowej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgMSFIO
banki
lokaty
KOMENTARZE
(229)
Inwestor65
3 lata temu
Ludzie, którzy biegną do banku w panice aby wypłacić pieniądze, a mają w nim mniej niż gwarantowane przez polski system bankowy 100 000 EUR to klasyczny przykład samospełniającej się prognozy. Każdy bank "padnie" jak wszyscy klienci w jednym czasie pobiegną do niego po swoje pieniądze. Zanim się napisze głupoty o jakimś banku i np. porówna go do piramidy finansowej to warto się trochę poduczyć. Tu jak widać jest kilku "fachowców" od finansów.
Twój lud
3 lata temu
Co Czarnecki wyprawia? Chyba z głową coś nie tak. Samobójstwo leminga ?
Halina
3 lata temu
Podziękowanie za trafną przepowiednię. W zeszłym roku jasnowidz Pan Krzysztof Jackowski przewidział, że pod koniec 2018 wystąpią problemy w polskim systemie bankowym. Afera z KNF to koniec imperium Leszka Cz. Czyżby Interpol rozesłał już listy gończe ?
bEgMSFIP
Kac-per
3 lata temu
Pod Zeta Bankami powstają komitety kolejkowe. Następny wielki ekonomista przekonuje i uspokaja, że Afera z KNF (GLAPAGATE) to nie koniec banków Leszka Cz. Naturalną reakcję klientów, którzy wycofują swoje wkłady nazywa paniką. Przekonuje, że zgodnie z ustawą BFG rozpocznie zwrot depozytów po 7 dniach od dnia ogłoszenia upadłości. Co mają robić ludzie, jeżeli Bankowy Fundusz Gwarancyjny może przeznaczyć tylko 18,62 mld zł na wypłaty środków gwarantowanych, zaś w samym Idea Banku depozytów jest ok 19,1 miliardów zł, a Idea+Getin to ok 66 miliardów zł (jeszcze jest Getin Noble Bank to następne 46,8 miliardów zł w sejfie) ? Czyli prawie 112,8 mld. Zł. Kto te pieniądze dostanie i ile? Pamiętamy SKOK Wołomin, gdzie w kasie było ok 2 mld zł a ludzie czekali na swoje pieniądze kilka miesięcy. Mamy 18-go listopada 2018 roku Notowania akcji Imperium Leszka Cz.: – Idea Bank 2,19 zł ostry spadek max 28,90 zł – Getin Holding SA 0,14 zł ostry spadek max 17,85 zł – Getin Noble Bank SA 0,33 zł ostry spadek max 11,04 zł Potężne kolejki przed placówkami do Getin Banku, Idea Banku, Getin Noble Banku jak po mięso za PRL-u! Ludzie masowo wycofują pieniądze. Od piątku tworzą się społeczne listy kolejkowe na poniedziałek. Radzę trzymać się daleko z kasą od tego Get-imperium bo to już kolos na glinianych nogach, z dala od akcji, obligacji, lokat i czegokolwiek.
kruger
3 lata temu
Pieniądze w Idea Bank są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny co oznacza ze są bezpieczne. Mam tam lokaty i nie zamierzam ich wycofywać.
...
Następna strona