Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ile jest gazu łupkowego w Polsce? Eksperci nie są pewni

0
Podziel się:

Żaden odwiert z ostatniego roku nie dał jasnej odpowiedzi, czy surowca jest dostatecznie dużo, by wydobycie było opłacalne.

Ile jest gazu łupkowego w Polsce? Eksperci nie są pewni
(Seesea/Dreamstime)

W ciągu roku poszukiwań gazu łupkowego, wykonano w Polsce 14 odwiertów. Żaden z nich nie dał jednak jasnej odpowiedzi, czy surowca jest dostatecznie dużo, by wydobycie było opłacalne.

Gazeta wyjaśnia, że w czterech przypadkach poszukiwania zakończyły się fiaskiem, ale w kolejnych czterech wyniki były już na tyle optymistyczne, że koncerny zdecydowały się na kosztowny proces szczelinowania hydraulicznego, który zwiększa przepływ gazu ze skał. W pozostałych przypadkach rezultaty wierceń nie są znane, bo firmy nie chwalą się wynikami - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Gazeta zauważa, że zdaniem geologów 14 odwiertów to zdecydowanie za mało, by wyrokować na temat perspektyw wydobywczych gazu łupkowgo w naszym kraju. Według szacunków potrzeba jeszcze kilkuset odwiertów. Kilka rozpocznie się w tym roku. Kolejny, drugi odwiert wykona PKN Orlen. Pierwszy planuje także Marathon Oil, a w przyszłym roku trzy następne. Inne firmy między innymi Chevron, Talisman, Lane Energy, BNK, San Leon czy Exxon Mobil deklarują zaintensyfikowanie poszukiwań w przyszłym roku.

Dziennik dodaje, że same PKN Orlen oraz PGNiG zapowiadają, że do 2014 roku wykonają około 130 odiwertów. Łączny koszt poszukiwań tylko tych dwóch firm może sięgnąc miliarda dolarów.

Czytaj więcej o gazie łupkowym
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poszukuja;gazu;lupkowego;ruszaja;odwierty,179,0,936371.html) Poszukują gazu łupkowego. Ruszają odwierty Pod koniec października rozpocznie się kolejny etap poszukiwania gazu łupkowego na Lubelszczyźnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;trafi;na;rynek;juz;za;trzy;lata,222,0,918750.html) Gaz łupkowy już na rynku. Dobre wiadomości Paliwo będzie pochodzić z odwiertów PGNiG w Wejherowie na Pomorzu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100553.jpeg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/anglicy;jako;pierwsi;znalezli;gaz;lupkowy,239,0,858607.html) Anglicy jako pierwsi znaleźli gaz łupkowy Przemysłowe wydobycie nie rozpocznie się w Polsce jednak wcześniej, niż za 10-15 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)