Notowania

budżet
10.10.2013 18:53

Impas budżetowy w USA. Jest szansa na wyjście z kryzysu

Republikanie w Kongresie rozważają krótkoterminowe podniesienie limitu zadłużenia państwa, bez dodatkowych warunków. Czy to pomoże?

Podziel się
Dodaj komentarz
(kevindooley/CC/Flickr.com)

Jest szansa na uniknięcie niewypłacalności Stanów Zjednoczonych. Republikanie w Kongresie rozważają krótkoterminowe podniesienie limitu zadłużenia państwa, bez dodatkowych warunków.

W połowie października USA osiągną ustalony przez Kongres limit długu publicznego. Jeśli nie zostanie podniesiony, Ameryka może przestać spłacać swoje długi. Republikanie w Izbie Reprezentantów odmawiali jednak podniesienia limitu, domagając się ustępstw ze strony Baracka Obamy w sprawie ograniczenia wydatków budżetowych.

Prezydent USA uznał to za szantaż i odmówił negocjacji. Biały Dom ostrzegał jednocześnie przed katastrofalnymi skutkami niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, zarówno dla amerykańskiej jak i światowej gospodarki.

Obawiając się oskarżeń o skrajną nieodpowiedzialność, Republikanie zaczęli poszukiwać wyjścia z sytuacji. Zaproponowali bezwarunkowe podniesienie limitu zadłużenia, ale tylko na 6 tygodni. W tym okresie miałyby się odbyć poważne negocjacje z Barackiem Obamą i Demokratami w sprawie reformy ubezpieczeń zdrowotnych oraz ograniczenia wydatków socjalnych państwa.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz