Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indonezja - prawie 5 tys. zabitych

0
Podziel się:

W trzęsieniu ziemi, które w sobotę nawiedziło indonezyjską wyspę Jawa zginęło 4611 - poinformowało ministerstwo spraw społecznych Indonezji. Na zdjęciu kobieta karmi dziecko na ruinach zniszczonego w trzęsieniu ziemi domu na wyspie Jawa.

Indonezja - prawie 5 tys. zabitych
(PAP/EPA/MAST IRHAM)

W trzęsieniu ziemi, które w sobotę nawiedziło indonezyjską wyspę Jawa zginęło 4611 - poinformowało ministerstwo spraw społecznych Indonezji.a zdjęciu kobieta karmi dziecko na ruinach zniszczonego w trzęsieniu ziemi domu na wyspie Jawa.

Jak poinformował zastępca szefa misji ambasady RP w Dżakarcie Jarosław Skowroński, brak doniesień, by w trzęsieniu ucierpieli Polacy. Do soboty wieczorem służby ratownicze nie stwierdziły, by wśród ofiar i poszkodowanych byli cudzoziemcy. Władze zastrzegają, że w miarę postępu prac ratowniczych Ponad połowa ofiar to mieszkańcy miasta Bantul, położonego między Yogyakartą a morzem. liczba zabitych może znacznie wzrosnąć. Strefa zniszczeń rozciąga się od dawnego sułtańskiego miasta rezydencjalnego Yogyakarta na południe, aż do wybrzeża Oceanu Indyjskiego.

Indonezyjski Czerwony Krzyż ocenia, że 200 tys. ludzi opuściło swe domy uciekając przed kataklizmem. Dziesiątki tysięcy mieszkańców spędziło noc pod gołym niebem, na ulicach i polach. Nadal nie działa większość linii energetycznych i telefonicznych. Zniszczone drogi utrudniają akcję ratowniczą.

Żywioł zaatakował w sobotę tuż przed godziną 6 rano czasu lokalnego (godz. 1 w nocy czasu polskiego), kiedy większość mieszkańców spała. Według centrum obserwacyjnego trzęsień ziemi w Dżakarcie siła wstrząsu wyniosła Sobotnie trzęsienie ziemi to największa klęska w Indonezji po tragicznym tsunami z grud-
nia 2004 roku. Zginęło wów-
czas 131.934 osób.6,2 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się na morzu, około 50 kilometrów na południe od Yogyakarty.

Benedykt XVI modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji oraz ich rodziny - poinformował Watykan w specjalnym komunikacie. Papież, przebywający z pielgrzymką w Polsce, zachęcił do wytrwałości ratowników i wszystkich, którzy uczestniczą w niesieniu pomocy ofiarom trzęsienia.

Organizacje międzynarodowe i poszczególne państwa zaoferowały Indonezji pomoc humanitarną. 2,5 mln USD przeznaczą na ten cel Stany Zjednoczone, prawie 2,3 mln - Australia; 2 mln - Chiny, 1,8 mln Kanada.

Komisja Europejska poinformowała, że na pomoc dla ofiar trzęsienia wyasygnuje 3 mln euro. Pomoc zadeklarowały ponadto poszczególne państwa unijne. Akcję zbierania funduszy rozpoczął Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)