Notowania

gus
02.07.2018 10:06

Inflacja w czerwcu niższa od prognoz. Ceny rosną w coraz szybszym tempie

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące cen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michał Woźniak)
Rosnące ceny na półkach sklepowych nie powinny już nikogo dziwić.

W czerwcu ceny były średnio o 1,9 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu biegłego roku - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Inflacja w Polsce rośnie trzeci miesiąc z rzędu.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych są coraz wyższe. Co gorsza, dynamika cen również rośnie. Wskaźnik rocznej inflacji skoczył do 1,9 proc. z 1,7 proc. odnotowanych w maju. W kwietniu był na poziomie 1,6 proc., a w marcu - 1,3 proc.

Wynik okazuje się minimalnie niższy niż wynikało z szacunków analityków. Średnio wskazywali na 2-procentową inflację.

Dla Kowalskiego nie są to najlepsze informacje, ale z punktu widzenia ekonomistów inflacja ciągle jest utrzymywana w ryzach. Od kilku miesięcy jest mniejsza niż wynikałoby to z całorocznych prognoz. Eksperci NBP w ostatnim raporcie wskazali, że w tym roku można liczyć na średnie podwyżki cen rzędu 2,1 proc., a w dwóch kolejnych latach o 2,7 i 3 proc.

Przyjmuje się, że docelowo tempo wzrostu cen powinno się utrzymywać w dłuższym horyzoncie czasowym w okolicach 2,5 proc. Taki jest statutowy cel NBP, a więc instytucji, która została powołana m.in. do dbania o stabilny poziom cen.

Jak zmieniły się ceny za rządów PiS i PO? Robimy zakupy w "sklepie Kaczyńskiego"

Co najmocniej drożeje? Na to pytanie na razie GUS nie daje pełnej odpowiedzi. Opublikowane właśnie dane mają charakter wstępny. To oznacza, że wskaźnik inflacji może jeszcze ulec zmianie, a szczegółowe informacje z rozbiciem na ceny konkretnych towarów i usług poznamy dopiero w piątek 13 czerwca.

Na razie wiadomo, że w rok żywność i napoje bezalkoholowe podrożały średnio o 2,7 proc. To jednak nic przy aż 15,2 proc. zwyżki cen paliw.

również wmaju to te kategorie wyróżniały się z całej reszty. Tradycyjnie też można oczekiwać obniżek cen w odniesieniu do odzieży i obuwia, choć tych informacji na razie jeszcze nie mamy.

- Naszym zdaniem w czerwcu inflacja była bliska tegorocznego szczytu - komentują najnowsze dane ekonomiście BZ WBK. Wskazują jednak, że dalszy wzrost w lipcu jest możliwy, chociażby ze względu na ostatni wzrost cen ropy oraz osłabienie złotego (4,39 na początku lipca, najwyżej od stycznia 2017 roku), które mogą podbić ceny produktów importowanych.

- Dodatkową presję na wzrost cen może wywrzeć susza. Po wakacjach inflacja powinna jednak kierować się w dół, w okolice 1,5 proc. - sugerują bankowi ekonomiści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, inflacja, ceny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2018

ŁajdacyCałe te rządy nierządu są tak pokręcone jak młody i zdrowy socjal z wyciągniętą ręką. Bardzo biedny a pracować uczciwie się nie chce. Wierni socjalni, … Czytaj całość

02-07-2018

Przeczytałam tytuł i już dalej mi się odechciało!"Inflacja w czerwcu niższa od prognoz. Ceny rosną w coraz szybszym tempie"

02-07-2018

kupaTo typowe dla nieudaczników bo oni rządząc potrzebują wiele wiele więcej kasy dla swych kolesi i kleru aby się wywiązać z obietnic i zostać szybko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)