Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce. Ceny spadają już trzeci miesiąc z rzędu

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce.

Inflacja w Polsce. Ceny spadają już trzeci miesiąc z rzędu
(sjlocke/iStockphoto)

Ceny towarów i usług we wrześniu spadły w ujęciu rocznym o 0,3 procent. Taką informację podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zatem taki sam w stosunku do analogicznej publikacji z ubiegłego miesiąca. Dane zdają się potwierdzać ostatnią wypowiedź szefa NBP, który mówił, że w ciągu 2 lat inflacja nie osiągnie poziomu 1,5 procent.

Aktualizacja 17:00

Dane są bliskie prognozom analityków, którzy spodziewali się deflacji na poziomie 0,4 procent rok do roku. W stosunku do sierpnia ceny się nie zmieniły.

Niski poziom inflacji, a w zasadzie jej brak był widoczny dotychczas tylko w lipcu oraz w sierpniu tego roku.

Wskaźnik inflacji CPI od początku 2014 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ceny towarów i usług we wrześniu nie zmieniły się miesiąc do miesiąca._ - Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 1,1 proc.), podwyżki opłat związanych z mieszkaniem oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (po 0,1 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt. proc. i po 0,02 pkt. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,0 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,7 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc. _ - napisano w komunikacie.

Z żywności najbardziej podrożały warzywa (o 3,7 proc.), jogurt (o 0,7 proc.) i czekolada (o 0,4 proc.). Ceny pieczywa oraz tłuszczów roślinnych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Mniej niż w sierpniu br. konsumenci płacili za cukier (o 2,4 proc.), ryż (o 1,3 proc.), tłuszcze zwierzęce (o 1,2 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,6 proc., w tym za mięso drobiowe – o 2,5 proc., wieprzowe – o 0,5 proc.

GUS podaje, że koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno - letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno – zimowej spowodowało, iż we wrześniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 1,3 proc. i 1,1 proc. wyższym niż w sierpniu.

_ - Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym miały niższe ceny żywności (o 2,3 proc.), w zakresie transportu (o 3,2 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 4,7 proc.), które obniżyły wskaźnik o 0,50 pkt proc., 0,30 pkt proc. i 0,23 pkt proc. Wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6 proc.), związanych z łącznością (o 4,0 proc.), a także mieszkaniem (o 0,5 proc.), podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,24 pkt proc., 0,21 pkt proc. i 0,14 pkt proc. _ - napisano.

W opinii wiceministra finansów Artura Radziwiłła deflacja w ujęciu rok do roku wystąpi jeszcze tylko w październiku, a listopad i grudzień przyniosą ceny towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie sprzed roku.

_ - Zgodnie z naszymi krótkookresowymi prognozami, deflacja w ujęciu rocznym wystąpi jeszcze w październiku bieżącego roku _ - powiedział Radziwiłł._ - W listopadzie i grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych będą zbliżone do poziomu sprzed roku _ - dodał.

Marek Belka wskazywał ostatnio, że w ciągu dwóch lat wzrost cen nadal będzie niewielki. Według niego w perspektywie dwóch lat inflacja nie osiągnie dolnej granicy celu, czyli 1,5 procent. Dodał, że ta bardzo niska inflacja jest właściwą przyczyną decyzji w sprawie obniżki stóp procentowych.

W październiku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w Polsce o 50 punktów bazowych. Główna stopa spadła więc z 2,5 do 2,0 procent. To najniższy poziom w historii. Skala obniżki stóp nie była jednak jednolita. O 100 punktów bazowych, czyli do poziomu 3 procent spadła stopa lombardowa. Z kolei stopa depozytowa pozostała bez zmian. Stopę redyskontowa obniżono z poziomu 2,75 procent to 2,25 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)