Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja przekona RPP do podwyżek stóp?

0
Podziel się:

Zacieśnianie polityki pieniężnej powinno być kontynuowane - uważa Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej.

Inflacja przekona RPP do podwyżek stóp?
(PAP/ Jacek Turczyk)

Zacieśnianie polityki pieniężnej powinno być kontynuowane - uważa Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem dane o majowej inflacji wzmacniają to przekonanie.

_ - Małe i stopniowe podwyżki stóp proc. do tej pory nie przyniosły pożądanego skutku, ponieważ nie spowolniły inflacji ani nie uspokoiły oczekiwań inflacyjnych. W tej sytuacji jestem zdeterminowany, aby kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej. Majowe dane o inflacji tylko wzmocniły tę determinację, aby to zrobić _ - powiedział Kaźmierczak w wywiadzie dla Bloomberga.

_ - Może być konieczne kontynuowanie restrykcyjnej polityki pieniężnej w 2012 roku, co może ograniczyć wzrost gospodarczy do poziomu poniżej 4 procent w przyszłym roku. Oczekiwania co do neutralnego nastawienia w polityce pieniężnej są przedwczesne _ - dodał Kaźmierczak.

_ - Istnieje pewne światło na końcu tunelu - inwestycje prywatne rosną, w tym inwestycje finansowane z pożyczek. Oznacza to, że wzrost stóp procentowych nie ograniczył popytu firm na kredyty, co pozostawia miejsce do podniesienia stóp _ - ocenił członek RPP.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/koniec;podwyzek;stop;w;2012;roku,52,0,823348.html) Koniec podwyżek stóp w 2012 roku Główna stopa procentowa NBP - stopa referencyjna ukształtuje się w 2011 roku średnio na poziomie 4 proc., a w 2012 roku wzrośnie do 4,7 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/belka;podwyzek;bedzie;tyle;ile;potrzeba,10,0,832266.html) Belka: Podwyżek będzie tyle ile potrzeba W opinii szefa NBP, możliwe jest, że inflacja zacznie spadać już w maju. Zapowiada podwyżki stóp, ale zaznacza, że woli _ prowadzić politykę pieniężną skalpelem, a nie młotem pneumatycznym _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t130640.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;nie;jest;zaskoczony;czeka;na;kolejne;podwyzki;stop,239,0,828399.html) MFW nie jest zaskoczony, czeka na kolejne podwyżki stóp _ Stopniowe podwyżki sięgną poziomu 75 pkt bazowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)