Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nbp
22.03.2010 14:12

Inflacja spada. Na razie nie będzie podwyżek stóp

W lutym ceny wzrosły o 2,2 procent w porównaniu do ubiegłego roku - podał NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elenarostunova/Dreamstime)

Wskaźnik inflacji bazowej wyniósł w lutym 2,2 procent po wyłączeniu zmian cen żywności i energii - podał Narodowy Bank Polski.

Wynik jest o 0,2 punktu procentowego niższy niż w lutym i o 0,4 punktu procentowego niż w grudniu. Rezultat jest zgodny z prognozami większości analityków.

ZOBACZ JAK KSZTAŁTUJE SIĘ INFLACJA BAZOWA W POLSCE:

*Inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii.
Źródło: Money.pl na podstawie danych NBP.

Spadający wskaźnik inflacji to argument dla przeciwników szybkich podwyżek stóp procentowych w naszym kraju. Tym bardziej, że zdaniem analityków można oczekiwać dalszych spadków.

- _ Oczekujemy dalszego spadku inflacji przynajmniej do dwóch procent w miesiącach letnich _ - uważa Radosław Cholewiński, główny analityk Noble Banku. - _ Spadki inflacji może pogłębić umacniający się złoty. Otoczenie obniżającej się inflacji będzie sprzyjać dalszemu przesuwaniu się oczekiwań na podwyżki stóp procentowych i zmniejszaniu ich skali _ - dodaje.

Przed kilkoma dniami również Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że na razie nie spodziewa się znaczącego wzrostu presji inflacyjnej w Polsce. Dlatego nowa Rada Polityki Pieniężnej na razie nie musi zmieniać swojego nastawienia i nie ma konieczności szybkiego podnoszenia stóp procentowych.

MFW w swoim raporcie podkreśla, że RPP właściwie zareagowała na kryzys obniżając stopy procentowe w sumie o 2,5 punktu procentowego.

O inflację spokojny jest póki co również bank centralny. Z ostatniej ścieżki projekcji inflacyjnej wynika, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 1,8 procent, w roku 2011 wzrośnie do 2,4 procent, zaś w 2012 roku - przyspieszy do 3,5 procent.

Dane o inflacji podawane przez NBP zwykle różnią się od informacji podawanych przez GUS (ostatni odczyt za luty: 2,9 procent). Wynika to z różnych sposobów liczenia wskaźnika inflacji. NBP w zależności od tzw. miary inflacji wyłącza ceny administrowane, ceny żywności i energii lub ceny uzależnione od czynników sezonowych.

CZYTAJ WIĘCEJ O INFLACJI W POLSCE
*Biedniejemy. Inflacja przegoniła wzrost płac * W czerwcu ubiegłego roku statystycznie płace Polaków pierwszy raz rosły wolniej niż ceny. Trend przełożył się na wynik całego roku.
*Inflacja sięgnęła prawie trzech procent * Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 0,2 procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
*Projekcja NBP: Inflacja na poziomie 3,2 procent * Średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,2 proc. proc., w roku 2010 spadnie do 1,9 proc., zaś w 2011 roku - do 0,9 proc. - wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego.
Tagi: nbp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz