Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
22.12.2009 14:09

Inflacja w Polsce minimalnie powyżej celu

Ceny w listopadzie były o 2,8 proc. wyższe niż przed rokiem - podał NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paha_l/Dreamstime)

*Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w listopadzie 2,8 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,9 proc. miesiąc wcześniej, podał Narodowy Bank Polski. *
NBP podał też, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii wyniosła w listopadzie 2,9 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,5 proc.w październiku .

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 3,6 proc. w listopadzie wobec 3,8 proc. w październiku .

Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej średniej obciętej wyniosła 3,5 proc. w listopadzie wobec 3,4 proc. w październiku.

Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) w listopadzie wyniósł 3,3 proc. rok do roku wobec 3,1 proc. miesiąc wcześniej.

Od marca br. NBP publikuje cztery miary inflacji bazowej: inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych (eliminuje ceny, które nie są kształtowane przez mechanizmy rynkowe, lecz podlegają różnego rodzaju regulacjom), inflacja bazowa po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych (powstaje poprzez wyłączenie wpływu cen najbardziej zaburzonych, czyli szczególnie wrażliwych na różnego rodzaju szoki popytowe i podażowe), inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii (eliminuje ceny dóbr szczególnie wrażliwych na wewnętrzne i zewnętrzne szoki podażowe) oraz 15 proc. średnia obcięta (średnia ważona na zbiorze grup cen, których wagi skumulowane - odpowiadające uprzednio posortowanym rosnąco wskaźnikom cen - są większe niż 15 proc. i mniejsze niż 85 proc.).

Dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało inflacji bazowej na średnim poziomie 2,9 proc. w listopadzie. Szacunki ekspertów mieściły się w przedziale 2,8 proc. do 2,9 proc. przy średniej na poziomie 2,86 proc.

Tagi: inflacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz