Notowania

inflacja w polsce
13.09.2011 14:44

Inflacja w sierpniu. Znacznie powyżej celu

Wyższe opłaty za mieszkanie. Drożejąca żywność i rosnące koszty transportu napędzały wzrost cen w sierpniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mediaphotos/iStockphoto)

*Największy wpływ na wzrost inflacji o 4,3 procent miał wzrost opłat mieszkaniowych, cen żywności i transportu - podał GUS.*_ _

_ - Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu bieżącego roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, wyniósł 4,3 procent i znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej czyli 2,5 procent - _czytamy w komunikacie GUS.

_ - Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,8 procent), wzrost cen żywności (o 4,5 procent) oraz w zakresie transportu (o 7,9 procent), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,50 punktów procentowych, 0,97 punktów procentowych i 0,73 punktów procentowych. Spadek cen odzieży i obuwia (o 0,9 procent) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,04 punkty procentowe. _ - napisał GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2011 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano jednak zróżnicowaną dynamikę cen, podał GUS.

_ Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 1,6 proc.) a także odzieży i obuwia (o 2,8 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,35 pkt proc. i 0,14 pkt proc. _ - czytamy dalej w komunikacie.

Więcej na temat inflacji w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t149007.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/ceny;w;lipcu;przestaly;rosnac,185,0,890553.html) Dobra wiadomość na temat cen w Polsce Inflacja w skali roku wyniosła w ubiegłym miesiącu 4,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t139373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/gus;inaczej;liczy;inflacje;to;cos;zmieni,156,0,857500.html) GUS inaczej liczy inflację. To coś zmieni? Od początku tego roku GUS stosuje inną metodologię liczenia inflacji, która zakłada stały system wag dla towarów sezonowych -
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t139372.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;straszy;mocniej;ale;nie;powinna;juz;rosnac,156,0,829084.html) Analitycy: Inflacja nie powinna już rosnąć Zdaniem analityków wzrosty cen osiągnęły właśnie punkt szczytowy.
Tagi: inflacja w polsce, praca, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, inflacja i bezrobocie, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz