Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Innowacje dzięki gwarancjom BGK

0
Podziel się:

Analizy rynku wskazują, że obok specyfiki branży, to niewystarczające fundusze najczęściej powodują, że przedsiębiorcy nie decydują się na działalność innowacyjną lub znacznie ograniczają jej zakres.

Innowacje dzięki gwarancjom BGK

Decyzja o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem innowacji w firmie wiąże się z zaangażowaniem dodatkowych, często niemałych środków finansowych. Jeśli przedsiębiorca ich nie ma, pozostają dotacje lub kredyty, ale tu barierę stanowić może brak wkładu własnego lub np. wymagane zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

Priorytety polityki unijnej w dziedzinie rozwoju przedsiębiorczości kładą coraz większy nacisk na wsparcie podmiotów o potencjale innowacyjnym. Świadomość firm na temat korzyści wynikających z wprowadzania nowych rozwiązań jest coraz większa, jednak brakuje czasem wiedzy na temat możliwości wsparcia dla ich finansowania. Tu z pomocą przychodzi Bank Gospodarstwa Krajowego, oferujący przedsiębiorcom z sektora MŚP gwarancje spłaty kredytu.

BGK ma bardzo bogatą ofertę gwarancji dla sektora MŚP, warto jednak podkreślić, że na tle wszystkich dostępnych instrumentów gwarancyjnych, gwarancja Biznesmax oferuje najwięcej korzyści, a przy tym jest bezpłatna i umożliwia przedsiębiorcy zwrot części zapłaconych odsetek od kredytu. Gwarancja Binzesmax z dopłatą do oprocentowania kredytu została wprowadzona na rynek w 2017 r. BGK tym samym rozszerzył swoją ofertę gwarancyjną, proponując bardzo atrakcyjne rozwiązania dla przedsiębiorców z sektora MŚP, dysponujących potencjałem innowacyjnym. Produkt ten opiera się na doświadczeniach programu gwarancji de minimis i może zabezpieczać spłatę kredytu przeznaczonego na sfinansowanie projektu inwestycyjnego.

Wsparcie może zostać udzielone przedsiębiorcom uprawnionym do korzystania z pomocy de minimis lub regionalnej pomocy inwestycyjnej. Ponadto przedsiębiorca musi zdecydować się na wybór jednego z dwóch wariantów. Pierwszy przeznaczony jest dla projektów inwestycyjnych, polegających na wdrożeniu wyników prac badawczo-rozwojowych. W drugim wariancie pomoc może otrzymać firma spełniająca przynajmniej jedno z piętnastu kryteriów przedsiębiorstwa innowacyjnego. Należą do nich na przykład:

  • posiadanie statusu lokatora parku technologicznego lub inkubatora przedsiębiorczości, który otrzymał wsparcie na działalność innowacyjną,
  • zamiar przeznaczenia środków z kredytu na realizację projektu polegającego na wprowadzeniu na rynek nowego bądź ulepszonego wyrobu, usługi lub procesu,
  • wprowadzenie w ciągu ostatnich 5 lat na rynek nowego lub ulepszonego towaru, procesu lub usługi i odnotowanie w tym czasie wzrostu przychodów o 30%,
  • odnotowanie w ciągu ostatnich 3 lat obrachunkowych wzrostu przychodów o średnio 15% rocznie

Nowatorskie lub ulepszone pomysły nie muszą dotyczyć jedynie oferty produktowej, ale także wprowadzania udoskonaleń w zakresie procedur organizacyjnych, procesów wytwórczych czy nawet działań marketingowych. W związku z tym komponent polegający na wykorzystywaniu własnych lub nabywanych rozwiązań będzie miał wymiar innowacyjny w szerszym znaczeniu. Wystarczy, aby nowość lub ulepszenie wyrobu, usługi lub procesu dotyczyło samego przedsiębiorcy.

Gwarancja Biznesmax oferuje maksymalny okres zabezpieczenia spłaty kredytu, który wynosi 20 lat na kwotę do 2,5 mln euro oraz maksymalny możliwy zakres, obejmujący 80 proc. wartości kredytu. Ponadto gwarancja ta jest bezpłatna, co powoduje istotną oszczędność środków przedsiębiorcy.

Każdy przedsiębiorca, który prawidłowo wykorzysta kredyt z gwarancją Biznesmax może liczyć na dodatkowe wsparcie w formie dotacji refundującej zapłacone odsetki za okres pierwszych 3 lat kredytowania.

Gwarancja Biznesmax cechuje się uproszczoną procedurą. Wniosek o jej udzielenie wraz z planem inwestycyjnym przedsiębiorca składa razem z wnioskiem kredytowym. Dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów muszą być dostępne w firmie, ale nie są wymagane przez bank na etapie wnioskowania. Decyzja o udzieleniu gwarancji jest podejmowana jednocześnie z decyzją o udzieleniu kredytu.

Korzyści z gwarancji

Gwarancja Biznesmax ułatwia dostęp do finansowania firmom innowacyjnym, które często mają podwyższone ryzyko kredytowe. Dzięki temu instrumentowi przedsiębiorca zyskuje znacznie lepsze warunki kredytowania. Może liczyć nie tylko na wyższą kwotę kredytu, ale także na dłuższy okres spłaty, niższe marże i prowizje oraz zwrot kosztów z tytułu zapłaconych odsetek.

Korzyści dla kredytobiorcy można mnożyć, jednak najistotniejsze to:

  • bezpłatne zabezpieczenie kredytu,
  • możliwość uzyskania dopłat do oprocentowania kredytu,
  • wygoda - wszystkie formalności związane z zabezpieczeniem kredytu realizowane są w banku kredytującym,
  • zmniejszenie kosztów kredytu,
  • elastyczność w dysponowaniu własnym majątkiem – gwarancja BGK jest głównym zabezpieczeniem kredytu,
  • oszczędność środków – gwarancja umożliwia atrakcyjniejsze warunki kredytowania,
  • dostępność – gwarancja dostępna jest na terenie całego kraju w bankach, które podpisały umowę z BGK,
  • pozytywny wpływ na ocenę zdolności kredytowej,
  • finansowanie kosztów towarzyszących oraz kapitału obrotowego jako uzupełnienie realizowanej inwestycji,
  • finansowanie kosztów poniesionych przed złożeniem wniosku,
  • finansowanie kosztów uzupełniających projektu dotacyjnego oraz kosztów w kwotach brutto (z VAT),
  • możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowania w porównaniu do standardowej oferty banku,
  • korzystny dla przedsiębiorcy sposób wyliczania wartości pomocy,
  • łatwiejszy dostęp w porównaniu do wsparcia dotacyjnego i szybka ścieżka decyzyjna,

Szczegółowe informacje na temat oferty BGK oraz listę Banków Kredytujących można znaleźć na stronie internetowej https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/gwarancja-biznesmax/

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)