Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Integracja Europejska. Turcja bliżej wspólnoty?

0
Podziel się

Przeciwni rozpoczęciu nowego etapu negocjacji były wcześniej Niemcy.

Integracja Europejska. Turcja bliżej wspólnoty?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEqHJvqt

Po trzech latach impasu już niedługo zostaną wznowione rozmowy w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej. Unijni ministrowie do spraw europejskich uzgodnili dziś, że czas najwyższy otworzyć kolejny rozdział negocjacji akcesyjnych.

Chodzi o rozdział 22. dotyczący polityki regionalnej. W czerwcu tego roku państwa członkowskie wyraziły wstępną zgodę na rozpoczęcie negocjacji uzależniając swoją ostateczną decyzję od stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie. _ - Ten krok ma nasze pełne poparcie _ - powiedział kilka dni temu unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele przedstawiając coroczny raport o postępach Turcji na drodze do Wspólnoty.

Komisarz miał, co prawda, zastrzeżenia co do działań tureckich władz podczas ostatniej fali protestów, ale uznał, że _ proces akcesyjny musi nabrać tempa _. Przeciwni rozpoczęciu nowego etapu negocjacji były wcześniej Niemcy. Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle powiedział jednak wczoraj, że powrót do rozmów jest we wspólnym interesie Turcji i Unii Europejskiej. Negocjacje akcesyjne z Ankarą trwają od 2005 roku.

bEqHJvqv

Dotychczas otwarto 13 z 35 rozdziałów. Tylko jeden z nich, dotyczący badań naukowych, udało się zamknąć. Rozmowy na temat nowego rozdziału mają się rozpocząć 5 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqHJvqW
KOMENTARZE
(0)