Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Interia ma błąd w prospekcie

0
Podziel się:

Jest kolejna - po nieudanej emisji Areny - afera związana ze spółką internetową. Audyt sprawozdania finansowego Interii, który krakowski portal internetowy zamieścił w prospekcie emisyjnym, jest nieważny z mocy prawa. KPWiG powinna unieważnić decyzję o dopuszczeniu do obrotu akcji spółki - uważa część prawników. / Puls Biznesu /

Jest kolejna - po nieudanej emisji Areny - afera związana ze spółką internetową. Audyt sprawozdania finansowego Interii, który krakowski portal internetowy zamieścił w prospekcie emisyjnym, jest nieważny z mocy prawa. KPWiG powinna unieważnić decyzję o dopuszczeniu do obrotu akcji spółki - uważa część prawników.

Interia, która jako pierwszy portal internetowy trafiła na Giełdę Papierów Wartościowych, popełniła fatalny błąd w prospekcie emisyjnym. Zleciła badanie sprawozdania finansowego firmie Polinvest Audit, którą kieruje Janina Niedośpiał, matka Henryka Niedośpiała, członka rady nadzorczej Interii. Tymczasem zgodnie z art. 66 ustawy o rachunkowości, taki audyt jest nieważny z mocy prawa. W konsekwencji - zdaniem prawników - KPWiG powinna cofnąć decyzję o dopuszczeniu papierów portalu do obrotu publicznego i nakazać poprawienie prospektu, co może się skończyć zawieszeniem notowań akcji Interii.

Fatalne niedopatrzenie

Ustawa o rachunkowości stanowi, że osoby spokrewnione z zarządem albo organami nadzorczymi spółki nie mogą dokonywać badania sprawozdania finansowego, ponieważ w tym wypadku nie jest zachowany warunek bezstronności i niezależności. Tymczasem pod wszystkimi opiniami biegłego rewidenta w prospekcie emisyjnym Interii widnieje podpis Janiny Niedośpiał, reprezentującej firmę Polinvest Audit. Jednocześnie w umowie z Polinvest, o której informacja także znajduje się w prospekcie, widnieje nota, że Janina Niedośpiał jest matką Henryka Niedośpiała, członka rady nadzorczej Interii. To powinowactwo powoduje, że audyt jest nieważny z mocy prawa.

- W takim przypadku Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy, na mocy art. 156, punkt 7 KPA powinna stwierdzić nieważność decyzji o dopuszczeniu do obrotu akcji spółki, ponieważ prospekt zawiera wadę prawną - uważa Radosław Drozd, prawnik z kancelarii T. Górski & J. Jadwisiak.

Giełdowy chaos

Na razie jednak decyzja KPWiG, choć obarczona wadą, jest ważna. Jak więc powinna zareagować Rada Giełdy. Profesor Marek Wierzbowski, jej członek, nie chce wypowiadać się w jej imieniu.

- Do czasu podjęcia decyzji przez KPWiG nie widzę podstaw do zawieszenia notowań. To jest problem komisji, która musi ocenić, czy wada jest na tyle poważna, że uzasadnia unieważnienie decyzji o dopuszczeniu akcji do obrotu publicznego - uważa.

Przyznaje jednak, że Rada Giełdy będzie musiała zająć się sprawą tej spółki. Co do stopnia ważności takiej wady prawnej nie mają natomiast wątpliwości analitycy.

- Sprawozdanie finansowe jest dla analityka jedną z najważniejszych informacji, ponieważ pozwala na wycenę spółki. Rzetelny audyt tych informacji pozwala z kolei na ocenę wiarygodności. Jeżeli w opinii biegłego są jakieś zastrzeżenia, można przypuszczać, że albo spółka chce coś ukryć, albo nie ma kompetentnej kadry zarządzającej w zakresie finansów. Audyt gwarantuje więc rzetelność, jego brak rzuca cień na spółkę - uważa Piotr Kajczuk, analityk DM WBK.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)