Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Syrii i Iraku. "Na pewno nie wyślemy żołnierzy"

0
Podziel się:

Widzimy potrzebę walki z zagrożeniem, natomiast sami Amerykanie mówią, że nie wchodzi w ogóle w grę użycie wojska, sił lądowych na tym terytorium.

Interwencja w Syrii i Iraku. "Na pewno nie wyślemy żołnierzy"
(Maj/Reporter)

Polska nie wyśle żołnierzy do Iraku lub Syrii - powiedział szef BBN gen. Stanisław Koziej. W piątek sekretarz stanu USA John Kerry wezwał sojuszników, w tym Polskę, do udziału w koalicji przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego, wykluczył wysłanie sił lądowych.

_ - Na pewno nie zaangażujemy się w takiej formule, aby wysyłać żołnierzy na terytorium Iraku bądź Syrii; na razie nic nie zadeklarowaliśmy, braliśmy udział w zebraniu grupy, która analizowała i zajmowała się tą problematyką _ - powiedział Koziej w radiu TOK FM.

Dodał, że Polska widzi zagrożenie z tej strony i nie chce być krajem, który patrzy tylko na to, co się dzieje na Wschodzie.

_ - Musimy patrzeć także na interesy naszych sojuszników. Widzimy potrzebę walki z tym zagrożeniem, natomiast sami Amerykanie przecież mówią, że nie wchodzi w ogóle w grę użycie wojska, sił lądowych na tym terytorium _ - podkreślił Koziej.

Kerry wezwał 10 krajów sojuszniczych, w tym Polskę, do koalicji przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w piątek na szczycie NATO w Newport. Zaapelował o wsparcie, wykluczając przy tym wysłanie do Iraku sił lądowych.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, podobnie jak prezydent Bronisław Komorowski wyjaśniali potem, że nikt nie oczekiwał od Polski deklaracji w sprawie zaangażowania wojskowego. - _ Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych dni Stany Zjednoczone przedstawią strategię działania w tym bardzo brutalnym konflikcie _ - mówił Siemoniak. Jak dodał, Polska zainteresowana jest ewentualnym udzielaniem pomocy humanitarnej. _ - Kilka tygodni temu skierowaliśmy pierwszą partię pomocy i do takiej dalszej pomocy jesteśmy gotowi _ - zapewnił.

Walka z islamistycznym ugrupowaniem, które ogłosiło kalifat na północy i zachodzie Iraku oraz na okupowanych obszarach Syrii, była jednym z głównych tematów drugiego dnia szczytu NATO.

USA, które od początku sierpnia prowadzą naloty na północy Iraku, próbują utworzyć międzynarodową koalicję do walki z islamistami. Kilka krajów, z USA i Francją na czele, dostarczają broń kurdyjskim bojownikom, walczącym z dżihadystami w Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
"Zagrożenia dla Europy są znowu na wschodzie" Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak podsumował szczyt NATO w Newport i mówi o przełamaniu tabu.
NATO i Rosja. Wszystko trzeba zacząć od nowa Zgodnie z umową NATO-Rosja, Federacja Rosyjska otrzymała zapewnienie, że na terytoriach nowych członków Sojusz nie rozmieści znacznych sił wojskowych.
Koniec wspólnych ćwiczeń pilotów w Malborku Polska bardzo liczy na wsparcie Francji na nadchodzącym szczycie NATO, w Newport w Walii, który będzie najważniejszym w historii Sojuszu - przekonywał dziś szef polskiego MON.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)