Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Syrii. Jest postęp w rozmowach o rezolucji

0
Podziel się:

Nie wykluczone, że już w jutro projekt rezolucji ws. Syrii zostanie poddany pod głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Interwencja w Syrii. Jest postęp w rozmowach o rezolucji
(AP/FOTOLINK/East News)

Jest postęp w negocjacjach w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej likwidacji syryjskiej broni chemicznej - poinformowali dziś w Nowym Jorku zachodni dyplomaci, na których powołuje się niemiecka agencja dpa.

USA zaprzeczyły jednak doniesieniom, także z kół dyplomatycznych, jakoby już osiągnięto porozumienie w sprawie tekstu rezolucji. _ Jest znaczny postęp w negocjacjach i mam nadzieję, że wkrótce zostaną one pomyślnie zakończone _ - stwierdził rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział w Nowym Jorku, że negocjacje posuwają się do przodu, tak jak oczekiwał tego Paryż. Od ponad tygodnia przedstawiciele pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - Francji, USA, Rosji, Chin i Wielkiej Brytanii - rozmawiają o projekcie rezolucji w sprawie Syrii, która ma uregulować kwestię zabezpieczenia i zniszczenia broni chemicznej w tym kraju.

Głównym punktem spornym jest odwołanie do Rozdziału 7 Karty ONZ, który przewiduje zastosowanie militarnych i innych środków w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa. _ Nadal o tym dyskutujemy _ - przyznał Laurent Fabius.

Francja, Wielka Brytania i USA chcą bowiem mieć możliwość zastosowania środków przewidzianych w Rozdziale 7 Karty ONZ, jeśli Syria będzie uniemożliwiała niszczenie swojej broni chemicznej. W przeszłości przeciwne temu były Rosja i Chiny.

Zachodni dyplomaci z optymizmem patrzą jednak na szanse zawarcia porozumienia. Nie wykluczone, że już w ten piątek projekt rezolucji ws. Syrii zostanie poddany pod głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeszcze dziś pilne zebranie ONZ w sprawie Syrii Wcześniej Francja ogłosiła, że zaproponuje rezolucję w sprawie Syrii, a Rosja w reakcji oceniła, że projekt Paryża jest nie do zaakceptowania.
Jaki jest potencjał militarny Syrii? - _ Wojna z Syrią nie będzie dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników łatwym spacerkiem, jak w wypadku Libii _ - ostrzega analityk wojskowy Niezawisimej Gaziety Wiktor Litowkin.
Angela Merkel za inwerwencją w Syrii Rząd niemiecki oświadczył, że jeśli inspektorzy ONZ potwierdzą użycie broni chemicznej przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, to konieczne będzie wyciągnięcie konsekwencji i ukaranie winnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)