Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Interwencja w Syrii. Obama i Putin rozmawiali na szczycie G20

0
Podziel się:

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin rozmawiali ze sobą na szczycie G20 w Petersburgu przez około 20 minut, ale nie osiągnęli zbliżenia stanowisk w sprawie Syrii.

Interwencja w Syrii. Obama i Putin rozmawiali na szczycie G20
(PAP/EPA)
bEslVZSJ

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin rozmawiali ze sobą na szczycie G20 w Petersburgu przez około 20 minut, ale nie osiągnęli zbliżenia stanowisk w sprawie Syrii - poinformował doradca rosyjskiego prezydenta ds. zagranicznych Jurij Uszakow.

Dyplomatyczne kontakty między Rosją a Stanami Zjednoczonymi będą jednak kontynuować jesienią resorty spraw zagranicznych - powiedział Uszakow. W deklaracji końcowej szczytu nie wspomina się o Syrii, mimo że sytuacja w tym kraju była jednym z istotnych tematów obrad.

Barack Obama jest zdecydowany przeprowadzić operację militarną przeciwko Syrii, oskarżając reżim prezydenta Baszara el-Asada o użycie broni chemicznej przez. Rosja jest temu przeciwna, twierdząc, iż nie ma dowodów, że to siły reżimu syryjskiego dokonały ataku chemicznego 21 sierpnia na jednym z przedmieść Damaszku.

bEslVZSL

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Rosja i Chiny sprzeciwiają się uchwaleniu rezolucji, autoryzującej operację militarną przeciwko reżimowi Asada w reakcji na atak chemiczny. Obama o autoryzację ograniczonej operacji militarnej przeciwko Syrii zwrócił się do Kongresu USA.

Putin oświadczył po spotkaniu z Obamą, że nie zgadza się z nim w sprawie Syrii, ale że obaj słuchają, co druga strona ma do powiedzenia. Twierdził, że atak chemiczny był prowokacją, mającą doprowadzić do interwencji militarnej.

Rosyjski prezydent wyraził zaniepokojenie wpływem konfliktu syryjskiego na gospodarkę światową.

Czytaj więcej w Money.pl
"To pewne! USA uderzą". Asad nie ma szans Komisja Senatu USA stosunkiem głosów 10 do 7 już opowiedziała się za interwencją w Syrii.
26 przywódców grupy G20 debatuje o Syrii Choć konfliktu syryjskiego nie ma w oficjalnym porządku obrad, to jednak oczekuje się, że właśnie temat Syrii zdominuje to dwudniowe spotkanie.
Obama poszuka poparcia w Europie na G20 Choć oficjalnie żadna sesja szczytu G20 nie dotyczy Syrii, komentatorzy nie mają wątpliwości, że temat zdominuje spotkanie. Prezydent Obama będzie zapewne tłumaczył innym przywódcom powody swej decyzji.
bEslVZTm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)