Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Intwerwencja zbrojna w Syrii. Jest porozumienie

0
Podziel się:

Ustalenia USA i Rosji mają stać się obowiązujące pod groźbą użycia siły. Komentatorzy wierzą, że udało się uniknąć wojny.

Intwerwencja zbrojna w Syrii. Jest porozumienie
(AP/Fotolink/East News)
bECDHrPF

Stany Zjednoczone i Rosja osiągnęły porozumienie w sprawie Syrii - poinformował sekretarz stany John Kerry. Obie strony chcą, by weszło ono w życie w formie rezolucji ONZ i zawierało groźbę użycia siły. Komentatorzy wierzą, że udało się uniknąć wojny. Syryjska opozycja odrzuca jednak te ustalenia.

Na konferencji prasowej w Genewie John Kerry poinformował, że podczas spotkania z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem ustalono szczegóły umowy w sprawie syryjskiej broni chemicznej. Zgodnie z nimi, reżim Asada ma w ciągu tygodnia przedstawić spis swego arsenału chemicznego.

- _ Zależy nam na tym, by społeczność międzynarodowa jak najszybciej przejęła kontrolę nad syryjską bronią chemiczną. Stany Zjednoczone i Rosja chcą ją zniszczyć jak najszybciej i w możliwie najbezpieczniejszy sposób. W ciągu tygodnia Syria musi przedstawić dokładną listę swojego arsenału _ - powiedział Kerry.

bECDHrPH

John Kerry mówił, że najpóźniej w listopadzie do Syrii powinni wejść inspektorzy. Do połowy przyszłego roku syryjska broń chemiczna ma być zniszczona.

- _ Zgodziliśmy się, że Syria powinna natychmiast i bezwarunkowo udostępnić inspektorom Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej wszystkie obiekty z bronią chemiczną w Syrii. Zgadzamy się na eliminację całego arsenału. Nie wykluczamy, że część z niego trzeba będzie wywieźć poza Syrię. _

W porozumieniu stwierdzono, że ONZ będzie mogła użyć siły w razie niezastosowania się do porozumienia. Na razie nie wiadomo jakie kroki zostaną wówczas podjęte.

Entuzjazm w MoskwieTą decyzję w Moskwie przyjęto z wielkim entuzjazmem. Moskwa wierzy, że ostatecznie udało się uniknąć interwencji zbrojnej w Syrii. Takie komentarze towarzyszą zakończeniu negocjacji rosyjsko - amerykańskich. Rosyjskie agencje wybijają opinię szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa, który stwierdził że wynik rozmów z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerry ocenia na _ piątkę _.

bECDHrPN

Ławrow podkreślił na konferencji prasowej w Genewie, że -_ cel określony przez prezydentów Putina i Obamę został osiągnięty . - To sukces rosyjskiej dyplomacji _ - przekonuje ekspert agencji RIA Novosti Dmitrij Kosyriow. W jego opinii - Moskwa pracowała na ten sukces przez kilka lat, między innymi stając w obronie interesów Iranu, Libii i innych krajów Bliskiego Wschodu.

Według politologa Michaiła Rostowskiego - genewskie rozmowy zakończyły się sukcesem dzięki dyplomatycznemu doświadczeniu amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry. -_ Kerry uratował tonącego Obamę _ - twierdzi Rostowski. Natomiast komentator Konstntin Bogdanow uważa, że amerykańskiemu prezydentowi nigdy nie zależało na interwencji zbrojnej w Syrii. -_ Dajcie już spokój Obamie, on zrobił wszystko, żeby nie doszło do tej wojny _ - twierdzi ekspert agencji RIA Novosti.

Syryjczycy niezadowoleni

Syryjska opozycja nie akceptuje rosyjsko-amerykańskich ustaleń. Głównodowodzący opozycyjnej Wolnej Armii Syrii odrzucił ogłoszone dziś w Genewie porozumienie w sprawie broni chemicznej. Generał Selim Idriss powiedział dziennikarzom, że nie może zaakceptować żadnego z jego punktów. _ - Ja i moi towarzysze broni będziemy dalej walczyć, dopóki reżim nie upadnie _ - oświadczył generał Idriss.

bECDHrPO

Wcześniej Najwyższa Rada Wojskowa syryjskiej Wolnej Armii podała, że w władze Syrii przenoszą swój arsenał broni chemicznej do sąsiednich krajów: Libii i Iraku. W ten sposób mają ustrzec się przed odnalezieniem jej przez inspektorów. Dlatego - ich zdaniem - decyzje podjęte w Genewie nie rozwiążą problemu broni chemicznej.

Szefowie amerykańskiej i rosyjskiej dyplomacji ustalili w Genewie, że w listopadzie do Syrii wejdą tam inspektorzy, a broń chemiczna zostanie zniszczona do połowy przyszłego roku. USA i Rosja chcą, by porozumienie weszło w życie w formie rezolucji ONZ i zawierało groźbę użycia siły, gdyby Syria nie spełniła warunków.

Czytaj więcej w Money.pl
Syria zgodziła się na propozycję Rosji Damaszek zaakceptował rosyjską propozycję, przewidującą oddanie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową, by uniknąć amerykańskiego uderzenia militarnego.
Putin: Syria przyjmie moją propozycję Prezydent zastrzegł, że Syria podejmie współpracę ze wspólnotą międzynarodową tyko wtedy, gdy zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich sojusznicy zrezygnują z użycia siły wobec Damaszku.
Rosja zaniepokojona postawą USA wobec Syrii Władze Syrii zgodziły się, by inspektorzy ONZ zbadali tereny pod Damaszkiem, gdzie 21 sierpnia miało dojść do ataku chemicznego.
bECDHrQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)