Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycja lepsza od innych? Drożeją od dwóch dekad

0
Podziel się:

Średnia cena hektara gruntów rolnych w 1992 r. wynosiła jedynie 500 zł czyli ponad 40 razy mniej niż obecnie.

Inwestycja lepsza od innych? Drożeją od dwóch dekad
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)
bEUhvDph

Dane Agencji Nieruchomości Rolnych wskazują, że ceny gruntów rolnych opierają się jakimkolwiek zawirowaniom rynkowym i od dwudziestu lat pozostają w stałym trendzie wzrostowym. Bardzo prawdopodobne, że żadne inny rodzaj nieruchomości nie przyniósł takich stóp wzrostu w długim okresie.

Średnia cena wszystkich gruntów sprzedanych przez ANR w III kw. br. wyniosła 20 557 zł/mkw. i była aż o 20 proc. wyższa niż na koniec 2011 r. Najwyższe ceny uzyskiwano w grupie obszarowej 300 ha i więcej – 22,7 tys. zł/ha. Natomiast najniższe odnotowano w grupie obszarowej 1–10 ha – 16,1 tys. zł/ha.

Z perspektywy dzisiejszych cen trudno uwierzyć, że średnia cena 1 ha gruntów rolnych w 1992 r. wynosiła według danych ANR jedynie 500 zł czyli ponad 40 razy mniej niż obecnie. Średnia roczna stopa wzrostu cen w całym dwudziestoleciu wynosiła 22 proc., a spadek cen w relacji do poprzedniego roku odnotowano zaledwie dwukrotnie.

bEUhvDpj

Dzięki nowelizacji oraz stosownemu rozporządzeniu do ustawy rolnicy indywidualni mogą przy zakupie skorzystać z preferencyjnych zasad nabywania gruntów, a w szczególności z możliwości rozłożenia płatności na atrakcyjne raty. Agencja Nieruchomości Rolnych może zastosować w takim przypadku raty roczne lub półroczne z preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 2 proc. rocznie, a płatność zostanie rozłożona na okres do 15 lat, pod warunkiem, że jeszcze przed zawarciem umowy nabywca wpłaci co najmniej 10 proc. ceny nieruchomości. Rekordowe zainteresowanie przetargami organizowanymi przez Agencję Nieruchomości Rolnych przełożyło się na wzrosty cen transakcyjnych.

Źródło: Agencja Nieruchomości Rolnych

Grunty rolne nabywane są zarówno przez rolników chcących powiększyć areał swoich upraw jak i przez inwestorów dostrzegających wzrostowy potencjał inwestycji. Dla pierwszej grupy nabywców kluczowa będzie jak najwyższa klasa żyzności gleby, podczas gdy dla drugich taka charakterystyka może oznaczać brak możliwości wyłączenia z produkcji rolnej.

Inwestycje w grunty rolne należy oceniać długoterminowo. Zdecydowanie największe zyski przyniesie zakup dużych powierzchni, odrolnienie i podział na mniejsze działki. Pomimo dużego ryzyka i sporego nakładu czasu, udane przekwalifikowanie gruntów może zapewnić wysoki zwrot z inwestycji.

bEUhvDpp
Czytaj więcej w Money.pl
Te mieszkania się nie sprzedają, ale... Zapotrzebowanie na apartamenty o czterech lub więcej pokojach drastycznie spadło. Zobacz, co robią deweloperzy żeby je sprzedać.
Tańsze i łatwiej dostępne kredyty? Sprawdź co nas czeka Tuż przed ważnymi decyzjami KNF i RPP, eksperci ujawniają, co czeka kupujących i rynek nieruchomości.
Deweloperzy na progu depresji. To zapowiedź hossy? Sprawdź, czy w tych okolicznościach wyraźne odreagowanie subindeksu WIG-deweloperzy wyglądające na początek wzrostów.
bEUhvDpK
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)