Notowania

Inwestycje zagraniczne odpływają z Polski. Winna sprzedaż Allegro i repolonizacja Pekao

35 mld zł - tyle w 2017 roku trafiło do Polski z bezpośrednich inwestycji zagranicznych. To aż o połowę mniej niż rok wcześniej. Eksperci wskazują, że na dane wpływ miało wyjście koncernu z RPA z Allegro oraz repolonizacja banku Pekao S.A.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARKADIUSZ ZIOLEK)
Inwestycji zagranicznych jest coraz mniej. Wg ekspertów do osrzeżenie, ale nie sygnał alarmowy

Tak źle jeśli chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne nie było od 2013 roku. Wtedy to zagranica zainwestowała nad Wisłą 11,4 mld zł netto - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", który powołuje się na dane NBP. Zmniejszone zainteresowanie inwestorów można zaobserwować w wielu kluczowych branżach - w handlu detalicznym, energetyce czy bankowości.

Jednak jak donosi "DGP", na ten wynik wpływ miały przede wszystkim duże transakcje, gdy zagraniczni inwestorzy wycofywali się z polskich firm. Na przykład koncern Naspers z RPA pozbył się akcji Allegro za aż 3,25 mld dol. Choć transakcję ogłoszono jeszcze w 2016 r., to przeprowadzona została już w 2017 r. - i wliczyła się do zestawienia za ten rok.

Kolejna duża wyprowadzka zagranicznych inwestorów wiązała się z repolonizacją banku Pekao. Włoski UniCredit sprzedał pakiet akcji na rzecz PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju za 10,6 mld zł. W energetyce Francuzi sprzedali natomiast PGE swoje aktywa za ponad 4,5 mld zł.

*W Polsce brakuje rąk do pracy. Firmy nie mogą już nawet brać nowych zleceń. Zobacz wideo: *

Eksperci nie uznają tych danych jako powodu do paniki. Jednak od optymizmu też są dalecy. - Na pewno jest to ostrzeżenie. W państwach regionu, licząc bezpośrednie inwestycje zagraniczne w relacji do PKB, cały czas był wzrost, u nas spadek - mówi "DGP" Aleksander Łaszek, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Łaszek dodaje, że inwestorów z zagranicy może odstraszać też polityka rządu, w tym "niechętna kapitałowi z zewnątrz retoryka władz".

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Tagi: inwestycje zagraniczne, inwestycje, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2018

ggSkończyły się wałki z vat

08-10-2018

wyborcaA czy inwestycje zagraniczne nie są po to by zarobić u nas? Wiem że są takie co pchają, ale większość tylko ciągnie

08-10-2018

???To nie do konca prawda. Zwiekszyly sie bezposrednie inwestycje zagraniczne w Polsce. Kwota calkowita ktora tu podajecie wynika z tego ze czesc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)