Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raport PAIiIZ i HSBC: Polska utrzymuje dobry klimat dla zagranicznego biznesu

7
Podziel się:

Polska utrzymuje dobry klimat dla zagranicznego biznesu, a 97 proc. zagranicznych inwestorów cieszy się, że weszło na polski rynek i chce inwestować ponownie - wskazuje raport PAIiIZ i HSBC. Inwestorzy skarżą się jednak na dużą zmienność i niejasność prawa, system podatkowy i biurokrację.

Raport PAIiIZ i HSBC: Polska utrzymuje dobry klimat dla zagranicznego biznesu
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Według ogłoszonego w czwartek raportu klimat inwestycyjny w Polsce jest na najwyższym poziomie w historii badania - zagraniczni inwestorzy oceniają go w tym roku na 3,72 pkt. na 5 możliwych punktów. W stosunku do ubiegłego roku to poprawa o 0,02 pkt.

"Wydaje się, że klimat inwestycyjny w kraju się poprawia" - powiedział w czwartek podczas prezentacji raportu w Ministerstwie Rozwoju prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Tomasz Pisula. "Polska staje się bardzo ważnym graczem regionalnym, jeżeli chodzi o pozyskiwanie inwestorów" - dodał.

Wskazał także, że około 60 proc. inwestorów, których obsługiwała PAIiIZ, decyduje się na reinwestycje w Polsce.

W opinii inwestorów największym atutem Polski jako miejsca prowadzenia biznesu są czynniki makroekonomiczne, czyli wielkość i stabilność rynku. Ważną przewagę konkurencyjną polskiej gospodarki stanowią również jej wysokiej jakości kadry, czyli - jak podkreśla opracowanie - "pracowity, lojalny i dobrze wykwalifikowany personel". Istotnym argumentem za inwestowaniem w Polsce są również zasoby materialne, np. łatwo dostępne surowce, dobre grunty i coraz nowocześniejsza infrastruktura.

Najgorzej oceniane są natomiast: jakość prawa gospodarczego oraz obciążenia biurokratyczne, co pokrywa się z wnioskami z 2015 r.

W 2015 r. ważnym atutem była również stabilność polityczna (średnio 3,71 pkt., co było czwartym w kolejności najlepiej ocenionym czynnikiem). W 2016 r. czynnik ten spadł do 3,54 pkt. (na 15. pozycję). "W związku z pierwszą od lat zmianą partii rządzącej oraz pojawiającym się niekiedy zaostrzeniem retoryki dotyczącej zagranicznego kapitału, spadek ten wydaje się zjawiskiem naturalnym" - wskazują autorzy raportu. "Każda istotna zmiana +u sterów+ władzy - jeśli towarzyszy jej deklarowana zmiana polityki gospodarczej - wywołuje niepewności wśród uczestników życia gospodarczego" - dodają.

Ponadto, aż 47 proc. firm z obcym kapitałem zamierza w najbliższym roku zwiększać nakłady inwestycyjne, a tylko 11 proc. planuje je obniżać. "Wskaźnik netto wynosi zatem 36 pkt proc. i jest ponad dwukrotnie wyższy niż dla ogółu działających w Polsce firm (15 pkt proc.)" - dodaje. Ale duża zmienność i niejasność przepisów prawnych, podatki i biurokracja to główne powody do niezadowolenia, na które wskazują inwestorzy.

58 proc. badanych firm deklaruje, że w najbliższym roku zwiększy zatrudnienie, natomiast 6 proc. zamierza je ograniczyć - zauważa raport.

"Duża i utrzymująca się satysfakcja inwestorów z decyzji o inwestycji w Polsce wskazuje, że nasza gospodarka jest atrakcyjnym miejscem dla zagranicznego kapitału, oferującym relatywnie wysoką stopę zwrotu z bezpośrednich inwestycji. Ewentualną barierą w przyciąganiu do Polski jeszcze większej ilości zagranicznego kapitału są więc nie tyle warunki makroekonomiczne i instytucjonalne ramy prowadzania biznesu, ile sama skłonność zagranicznych inwestorów, by brać pod uwagę Polskę jako miejsce lokalizacji inwestycji" - wyjaśnia raport PAIiIZ i HSBC.

Autorzy raportu pytali też inwestorów o to, jak oceniają - z punktu widzenia swojej działalności - propozycje ujęte w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zakładającym m.in. ograniczenie obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorców, cyfryzację procedur urzędniczych, nowe instrumenty wsparcia dla prac badawczo-rozwojowych i działań eksportowych czy reorganizację instytucji państwowych odpowiedzialnych za wspieranie gospodarki.

"Co prawda, duża grupa respondentów badania (28 proc.) nie miała wystarczającej wiedzy o tym dokumencie, aby się wypowiedzieć, jednak jeśli inwestorzy udzielali odpowiedzi, były to raczej korzystne oceny - 39 proc. badanych zadeklarowało, że plan ten może stworzyć dla nich dodatkowe możliwości biznesowe (odpowiedzi tak lub raczej tak). Innego zdania było 33 proc. badanych" - wskazywali.

Raport powstał na podstawie badania na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz banku HSBC, przeprowadzonego wśród 103 przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym między 12 października a 4 listopada 2016 r. Współpracowała przy nim firma audytorsko-doradcza Grant Thornton.

gospodarka
inwestycje
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
wert
6 lat temu
Gratulujemy komunistycznego klimatu w sluzbie zdrowia- Morawiecki nic nie kuma
KOD- ostrołęk...
6 lat temu
Pro PISowski portal money.pl ciągle między wierszami chwali obecną władzę. Zdecydujcie się w końcu, z czyich pieniędzy jesteście utrzymywani i walcie w PIS
JD
6 lat temu
Gebelsowska propaganda sukcesu narodowo socjalistycznej partii PiS!!! Jedynym biznesmen wspierany przez rząd to O. Rydzyk Tragedia!!!
a
6 lat temu
Tomasz Pisula zbyt często pojawia się wPolityce. Jest bardzo związany z ekipą rządzącą. Nierzetelna opinia
zus
6 lat temu
myślę ze panowie prokuratorzy powinni iść na emeryturę za 1200zł