Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestycje zagraniczne Polski. Arktyka - nasza nowa szansa

0
Podziel się:

Ochrona środowiska, wyposażenie górnicze, poszukiwania geologiczne, budownictwo czy infrastruktura to branże, gdzie polskie firmy mają szansę zdobywać arktyczny rynek.

Miasto Nuuk na Grenlandii - wyspie otwartej na zagraniczne inwestycje
Miasto Nuuk na Grenlandii - wyspie otwartej na zagraniczne inwestycje (Oliver Schauf/wikimedia/public domain)

Ochrona środowiska, wyposażenie górnicze, poszukiwania geologiczne, budownictwo czy infrastruktura to branże, gdzie polskie firmy mają szansę zdobywać arktyczny rynek - ocenił prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

Prezes przypomniał, że w grudniu PAIiIZ uruchomiła program Go Arctic, którego celem jest "spenetrowanie możliwości biznesowych dla polskich przedsiębiorców w rejonie arktycznym". Program ma prezentować atrakcyjność inwestycyjną tego obszaru, zachęcać do inwestowania w takich państwach jak: Kanada, Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia i Dania. Celem jest także kojarzenie firm z Polski z zagranicznymi.

Majman zwrócił uwagę, że pierwsze tropy w Arktyce przeciera KGHM, który ma rozpocząć wydobycie molibdenu na Grenlandii.

- Sądzimy, że istnieje kilka sektorów, w których polscy przedsiębiorcy mają szansę. Są to ochrona środowiska naturalnego, wyposażenie - sprzęt górniczy, poszukiwania geologiczne, budownictwo, infrastruktura, przemysł spożywczy, czy rozwój turystyki - wymienił.

Poinformował, że dniach 7-10 grudnia odbyła się misja polskiego biznesu do Dani i na Grenlandię. W misji wzięło udział 8 firm, m.in. firmy prowadzonego przez resort środowiska programu GreenEvo promującego na rynkach zagranicznych innowacyjne technologie środowiskowe. Planowane są też kolejne wyjazdy, w tym udział polskich firm w konferencji Arctic Frontiers pod koniec stycznia 2016 r.

Majman zapowiedział, że w Polsce rozpoczęte zostaną ponadto szkolenia dla przedsiębiorców pokazujących możliwości, jakie stwarza Arktyka. Uruchomiony na zostać również specjalny dedykowany programowi portal.

Jakub Wójcik z firmy IZODOM, który brał udział w misji, ocenił, że szczególnie ciekawy jest rynek grenlandzki. - Dania jest hermetycznym rynkiem, wejście tam jest dość trudne, ale Grenlandia jest zdecydowanie bardziej otwarta. Łatwiej robić tam biznes - podkreślił.

IZODOM jest jednym z laureatów GreenEvo i zajmuje się budową pasywnych i energooszczędnych domów. Wójcik dodał, że firma będzie chciała tam wybudować akademik dla miejscowego uniwersytetu. "Chcemy pokazać jak szybko, sprawnie i jak wysokiej jakości domy z Polski można zamówić" - powiedział.

Firma chciałaby dostarczyć na Grenlandię 600 domów. W planach miejscowego ministerstwa jest budowa w ciągu kilku lat ok. 1000 domów.

Do końca przyszłego roku w Finlandii chce też uruchomić własną linię produkcyjną, która zminimalizowałaby koszty transportu.

Zobacz też: * *Nie tylko Bruksela. Szybko rosną obroty handlowe Belgii i Polski

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)