Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje kulturalne 2013 roku. Te będą kluczowe

0
Podziel się:

Ministerstwo kultury przeznaczy w tym roku na inwestycje z dziedziny kultury ponad miliard złotych.

Inwestycje kulturalne 2013 roku. Te będą kluczowe
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu - te inwestycje minister kultury Bogdan Zdrojewski wymienia jako kluczowe w 2013 roku.

Ministerstwo kultury przeznaczy w tym roku na inwestycje z dziedziny kultury ponad miliard złotych. Dla porównania - w 2012 roku wydano na ten cel ok. 800 mln złotych.

Minister zwraca uwagę, że w tej chwili w realizacji jest prawie 200 inwestycji w infrastrukturze kulturalnej i artystycznej. _ To mniej więcej dziesięć razy więcej niż osiem, dziewięć lat temu _ - powiedział Zdrojewski. _ - Kiedyś bardzo przeszkadzała skłonność do niekończenia inwestycji. Przerywano prace w Arkadach Kubickiego czy centrum chopinowskim w Brochowie. Budowę rozpoczynano wedle zasady: "wbije się łopatę, a potem jakoś to będzie". Takich przypadków na szczęście już nie ma _ - zauważył Zdrojewski.

Pytany o najistotniejszą w tym roku inwestycję, Zdrojewski wskazał kilka. _ W tej chwili najważniejsze są trzy, prowadzone jednocześnie, budowy: siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach - przedsięwzięcie o dużej randze, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - to kluczowy projekt i powinien być w tym roku dokończony, a w przyszłym - otwarty, oraz Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu - tam trzeba pokonać przeszkody związane z wycofaniem się wykonawcy _ - wyliczał minister.

Problemy ma jednak nie tylko wrocławskie Narodowe Forum Muzyki. Prace na budowie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku przerwano, budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich są opóźnione. Optymalny czas oddania do użytku Muzeum II Wojny Światowej to rok 2015 - uważa Zdrojewski. Teatr Szekspirowski ma być oddany do użytku z rocznym opóźnieniem. Zwłoka w przypadku Muzeum Historii Żydów Polskich wynika z konieczności uzyskania dodatkowych pozwoleń na budowę antresoli wewnątrz gmachu. Prawdopodobnie otwarcie tej placówki odbędzie się kilka miesięcy później niż zakładano.

_ - Dla Muzeum Historii Żydów Polskich będzie to ważny rok, wszystko wskazuje na to, że zakończymy tę inwestycję w tym roku, ale to, czy otwarcie nastąpi w grudniu 2013, czy w pierwszym kwartale 2014 roku, zależy od tempa montowania i skali trudności wystawy stałej _ - zastrzegł minister.

Najlepsza sytuacja inwestycyjna jest w sferze muzyki - buduje się nowe sale koncertowe, remontuje szkoły oraz instytucje muzyczne. _ Świat muzyki i edukacji artystycznej - w tych dwóch grupach jest najwięcej beneficjentów. Jeżeli chodzi o świat muzyki - ani w okresie międzywojennym, ani po wojnie nie było tak wielu inwestycji, zwłaszcza tych nowych _ - podkreślił Zdrojewski.

Inwestycje zakończone w roku ubiegłym - nie tylko muzyczne, to m.in. Opera i Filharmonii Podlaskiej - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, wnętrza Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Opolska, Teatr Stary w Lublinie, Teatr Witkacego w Zakopanem, Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku, Warszawskie Piwnice Staromiejskie, szkoły muzyczne w Białymstoku, Suwałkach i Częstochowie.

Zdrojewski zwrócił uwagę, że praktycznie we wszystkich szkołach artystycznych toczą się w tej chwili prace inwestycyjne; są to między innymi ASP w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, Akademia Muzyczna we Wrocławiu, szkoły muzyczne I i II stopnia w Radomiu, Bielsku-Białej, Białymstoku, Sanoku. _ Trzeba też wspomnieć o tak ważnej inwestycji jak Europejskie Centrum Kompozycji Krzysztofa Pendereckiego _ - zwrócił uwagę.

Jest jedna pilna inwestycja, której realizacja nie została rozpoczęta - chodzi o siedzibę Orkiestry Sinfonia Varsovia w Warszawie. _ - Pomijając ten przypadek, można powiedzieć, że w obszarze świata muzycznego nadrobiliśmy zaległości i mieścimy się w pierwszej piątce państw europejskich - jeżeli chodzi o infrastrukturę muzyczną _ - powiedział.

Sytuacja nie jest tak komfortowa w sferze sztuk wizualnych. _ - Największe miasta - jak Warszawa, Wrocław czy Kraków - nie mają sal ekspozycyjnych przeznaczonych na prezentację sztuk wizualnych na miarę XXI wieku. Samorządy spóźniły się z wnioskami, traktując te inwestycje jako mniej pilne i mniej spektakularne _ - zwrócił uwagę Zdrojewski. Jego zdaniem jest jednak szansa, aby - w przyszłym roku - uruchomić proces realizacji paru inwestycji tego typu. _ Myślę, że pierwszą i najważniejszą będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie _ - ocenił.

Inwestycje kulturalne w Polsce są finansowane m.in. ze środków unijnych, ale nie tylko - środki europejskie to ok. 30 procent, jedna trzecia to środki beneficjenta - głównie samorządu, a kolejne 30 procent - to tzw. inne fundusze, w tym również pieniądze pochodzące z wieloletnich planów rządowych. Na przykład budowy Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Historii Żydów Polskich finansowane są w stu procentach ze środków budżetu państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Dotacje z UE dla polskiej kultury wynoszą już 2 miliardy złotych W ramach programu na lata 2007-2013 do realizacji skierowano 64 projekty, a do tej pory w całej Polsce oddano do użytku 21 nowych lub wyremontowanych obiektów.
Jeden procent budżetu na kulturę? "Już wkrótce" Znamy plan wydatków resortu kierowanego przez Bogdana Zdrojewskiego.
Zdrojewski krytykuje artystów. Za co? -_ Ja również oczekuję od środowiska pomocy, np. w pozyskaniu opinii publicznej _- mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski o strajku polskich artystów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)